פרס לפביוס: "פתרון מדיני - רק בהסכמה הדדית"

נשיא המדינה לשעבר נפגש עם שר החוץ הצרפתי, שמקיים פגישות על יוזמתו המדינית, ואמר כי "ישנה הסכמה רחבה בישראל על פתרון של שתי מדינות לשני עמים ועל הקמת מדינה פלסטינית, אך זה חייב להיעשות בהדיברות"

"פתרון - רק בהסכמה", פרס ופביוס היום (רויטרס)

נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס נפגש היום (שלישי) עם שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, שעורך מרתון פגישות במסגרת המהלך הצרפתי להצעת החלטה במועצת הביטחון של האו"ם בנוגע להכרה במדינה פלסטינית. "רק פתרון שיוסכם במשא ומתן יעניק שלום אמיתי ויציב לשני הצדדים", אמר פרס. "פתרון של הסדר מדיני חייב להיעשות בהסכמה של שני הצדדים ולא בדרך חד-צדדית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פביוס השיב לפרס ואמר כי "ישראל וצרפת חולקות היסטוריה משותפת וידידות ארוכת שנים. אני שמח לקבל כאן חבר וידיד של צרפת. יש לנו נושאים רבים לדון עליהם הנוגעים למזרח התיכון".

פרס הדגיש כי "ישנה הסכמה רחבה בישראל על פתרון של שתי מדינות לשני עמים ועל הקמת מדינה פלסטינית, אך הפתרון של הסדר מדיני חייב להיעשות בהסכמה של שני הצדדים ולא בדרך חד צדדית".

נתניהו: ננקוט צעדים נגד המהלך הפלסטיני

הוא אמר כי יש תמיכה במשא ומתן גם בצד הפלסטיני ולכן אין מנוס מלחזור להידברות. "אפשר לעשות זאת ולהגיע להסכם עם הפלסטינים", אמר הנשיא לשעבר. "רק פתרון שיוסכם במשא ומתן יעניק שלום אמיתי ויציב לשני הצדדים. אין תחליף לביטחון שתי המדינות ולכך ששתי המדינות יחיו בהסכמה זו לצד זו".  

אתמול נועד ראש הממשלה בנימין נתניהו ברומא עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, בניסיון לשכנע את הממשל בוושינגטון להטיל וטו על היוזמה הפלסטינית במועצת הביטחון של האו"ם, הקוראת לסיים את הכיבוש הישראלי ביהודה ושומרון בתוך שנתיים. בתום פגישה שנמשכה כשלוש שעות סירב נתניהו להכריז כי קיבל הבטחה מקרי שארצות הברית תטיל וטו על כל מהלך פלסטיני באו"ם.

לטענתו, אי הטלת וטו תפגע ביחסים ארוכי השנים בין ישראל וארצות הברית וכי מהלך שכזה לא קרה מעולם. נתניהו אף איים שהיוזמה הפלסטינית תוביל לצעדי תגובה אפשריים בשטח, אך הוא נמנע מלפרט עליהם.

הסיבה להימנעות האמריקנית מלהבטיח לנתניהו כי ארצות הברית אכן תטיל וטו על המהלך הפלסטיני באו"ם, נעוצה ככל הנראה בכך שהאמריקנים עודדו את שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, לקדם מהלך דומה במועצת הביטחון של האו"ם. על פי היוזמה של פביוס, הכיבוש יסתיים בתוך שנתיים וגבולות המדינה הפלסטינית יתבססו על קווי 67' עם חילופי שטחים.

בצאתו מהפגישה עם קרי, אמר ראש הממשלה כי "נסיונות הפלסטינים וכמה מדינות באירופה לכפות תנאים על ישראל רק ידרדרו את המצב, ולכן נתנגד להם בתוקף".