ליברמן: "עלינו להציג יוזמה מדינית"

שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס למאמצים הדיפלומטיים של הפלסטינים, אותם הגדיר "מתקפה מדינית". לדברי ליברמן, על ישראל ליטול את היוזמה: "בעוד אנו כאן עסוקים בשאלות סביב הפיצולים והאיחודים, העולם אינו מחכה לנו ומתקדם במהלכים המסכנים אותנו"

"אין רוב בממשלה להצעתי". (Miriam Alster/FLASH90)

האם ליברמן יוזם מהלך מדיני נגדי לאבו מאזן? שר החוץ הגיב הבוקר (שלישי) ליוזמה הפלסטינית להכרה מהאו"ם, וטען כי "מדינת ישראל לא תסכים לקבל תכתיבים מהפלסטינים". לדברי השר, על ישראל לקדם תהליך מדיני נגדי על מנת לבלום את שלל המאמצים המדיניים שמקדם אבו מאזן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ליברמן לא חסך מילים בנוגע למדינות אירופה, אותן השווה ל"מי שמקרב את הגפרור הבוער אל זה שמחזיק בידו את חבית חומר הנפץ. הן אינן עוזרות לאף אחד אלא רק פועלות מתוך אינטרסים פוליטיים וחברתיים פנימיים שלהן, כשהתוצאות הרעות יתרחשו כאן במזרח התיכון".

ליברמן הדגיש, בהודעה שכתבה בעמוד הפייסבוק שלו, כי בקשת הפלסטינים להכרה ולסיום הכיבוש "אינה המהלך האנטי-ישראלי היחיד שאותו יבצעו מחר הפלסטינים ותומכיהם: גם הפרלמנט האירופי יצביע מחר על ההצעה להכיר במדינה פלסטינית וכך גם הפרלמנט בלוקסמבורג".

כמו כן, ציין ליברמן, בית הדין לצדק בלוקסמבורג יכריע בבקשה להוציא את חמאס מרשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי, וגם בז'נבה תתכנס ועדת החתומות, במהלך אותו כינה ליברמן "צעד נוסף של הפלסטינים שנועד לנגח את ישראל ולהציגה כמפרת זכויות אדם וכמדינה תוקפנית".

ליברמן הבהיר כי על ישראל ליטול את היוזמה מול החזית המדינית: "כל המהלכים הללו, שמצטרפים למהלכים דומים נוספים שחלקם כבר בוצעו ואחרים עתידים להתבצע, הם חלק ממהלך מאורגן ומתוכנן שנועד להעמיד את ישראל בפני עובדות. זוהי מתקפה מדינית שעלינו להתמודד עימה בצורה חכמה ונחושה. עלינו להציג יוזמה מדינית נגדית".

"להתמודד בצורה חכמה ונחושה". ליברמן (AP)

"אסור רק להגיד למה אנחנו מתנגדים"

שר החוץ הביע סקפטיות רבה לגבי סיכויי הפלסטינים להשיג הכרה ושינוי בפועל של המצב הקיים: "כל נסיון של הפלסטינים להסתייע בגורמים בינלאומיים על מנת לכפות עלינו את הפתרון הרצוי להם רק ידרדר את המצב באזור עוד יותר ודינו להיכשל. צעדים חד-צדדיים של הפלסטינים ייענו בצעדים משמעותיים מצד ישראל, בשטח ובזירה הבינלאומית".

בהמשך דבריו העביר ליברמן ביקורת מרומזת על ראש הממשלה: "אסור לשבת בחיבוק ידיים ורק לומר למה אנחנו מתנגדים. העדר יוזמה ישראלית תדרדר את מעמדנו בזירה, תפגע ביחסינו עם ידידותינו בעולם המערבי ולא תאפשר לנו לעמוד על הדברים החשובים לנו. עמידה במקום מסכנת את ישראל. בעוד אנו כאן עסוקים בשאלות 'הרות גורל' סביב הפיצולים והאיחודים בין הגורמים הפוליטיים השונים, העולם אינו מחכה לנו ומתקדם במהלכים המסכנים אותנו.

"אני כבר הצגתי את ההצעה שאני סבור שיש לקדם, הסדר אזורי משולב שיסדיר את יחסינו עם מדינות ערב, עם הפלסטינים ועם ערביי ישראל שאני סבור שיביא להסדר יציב עם העולם הערבי והפלסטינים ויחזק את היותה של ישראל מדינה יהודית. אך גם אם כרגע אין רוב בממשלה להצעה זו, חובה עלינו לנקוט ביוזמה כלשהי. מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להיות מובלת – אנו חייבים ליזום ולהוביל", סיכם השר את דבריו.