"יש להמשיך בעיצומים נגד אירן עד הפסקת העשרת האורניום"

ראש הממשלה בנימין נתנהו הביע אכזבה מתוצאות השיחות בין המעצמות לאירן בנושא הגרעין. בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב הציב נתניהו 3 תנאים להפסקת הסנקציות על אירן: הפסקת העשרת האורניום, פינוי החומרים שהעושרו עד היום ופירוק המתקן הגרעיני בקום

הכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, נפתח הערב במסר ברור מפיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאירנים בסוגיית הגרעין, לפיו יש להמשיך בסנקציות עד שתיפסק העשרת האורניום ויפונו כל החומרים שהועשרו עד היום.

בנאומו, התייחס נתניהו בהרחבה לאיום האירני, על רקע השיחות בין המעצמות לאירן בנושא הגרעין שהסתיימו ללא תוצאות עד כה והציב שלוש דרישות ברורות לביטול העיצומים על אירן. "לא רק שצריך להעצים את הסנקציות, צריך להעצים את הדרישות מאירן ולעמוד על כך שתבצע אותן במלואן", אמר נתניהו. "היא צריכה להפסיק העשרה, להוציא משטחה את כל החומר שהועשר ולפרק את המתקן בקום".

"זה צריך להיות יעד המשא ומתן. עם זאת, זה אינו מה שנדרש מאירן כיום", הבהיר נתניהו. "אנו נמצאים אחרי כמה סבבי שיחות בהן האירנים נדרשו לחדול מהעשרה נמוכה של אורניום, של שלושה אחוזים. לא רק שהם לא עשו זאת, הם המשיכו להעשיר ללא הפרעה ועלו ל-20 אחוזים וכפי שהתברר לאחרונה אף למעלה מזה", הוסיף ראש הממשלה. "הם מקדמים כל הזמן את תכניתם לייצור פצצות גרעיניות. היה מצופה שלאור ההפרות המעצמות ידרשו מאירן להפסיק כל העשרה, אבל במקום זה, הם דווקא הורידו את הדרישות".

נתניהו הביע אכזבה מתוצאות השיחות בין מדינות המערב לאירן עד כה וציין כי "בסיבוב הזה לא מתעקשים על כך שאירן תפסיק את כל ההעשרה. הסנקציות חשובות ואני אומר בסיפוק שהלחץ מופעל, אבל מנגד הן חייבות להיות מלוות בדרישות שהשילוב שלהן יוביל לעצירת התכנית. יתכן שהם יפסיקו זמנית, אבל המבחן יהיה אם האירנים יעצרו את כל ההעשרה ויפרקו את המתקן בקום. זה המבחן".

בהמשך דבריו, התייחס ראש הממשלה גם לפרשת הווירוס שתקף מחשבים באירן, וקשר בינה לבין היכולת של מדינת ישראל להתגונן מפני האיומים בטהרן. "יכולת הסייבר שאנחנו מפתחים מגדילה את כושר ההגנה של מדינת ישראל", אמר נתניהו והוסיף כי אין משמעות רבה לגודל המדינה, אלא לכוח המדעי שלה "ובזה ישראל מבורכת".

נתניהו הדגיש את הצורך להשקיע בתחום לוחמת הסייבר ובהון האנושי. "אני צופה שההשקעות האלה יגדלו בשנים הקרובות. כל מדינה מתקדמת מאויימת על ידי מערכות תקיפה בתחום הסייבר, וכיוון שאנחנו אחת המדינות הממוחשבות בעולם, אנחנו חשופים במיוחד. כמו בכל דבר חשוב קבעתי יעד - שישראל תהיה בין חמש המעצמות המובילות בתחום הסייבר בעולם. אני מאמין שנשמור על יעד זה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת