נתניהו במתקפת בלימה נגד המהלך הפלסטיני באו"ם: "ננקוט צעדים בשטח"

נתניהו סיים את ביקורו ברומא, שם נועד עם מזכיר המדינה האמריקני קרי בניסיון לעצור את היוזמה הפלסטינית באו"ם, הקוראת לסיום הכיבוש בשטחים בתוך שנתיים. בתום הפגישה אמר כי "הניסיונות לכפות תנאים על ישראל רק ידרדרו את המצב"

קרי ונתניהו לפני פגישתם ברומא

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד היום (שני) ברומא עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, בניסיון לשכנע את הממשל בוושינגטון להטיל וטו על היוזמה הפלסטינית במועצת הביטחון של האו"ם, הקוראת לסיים את הכיבוש הישראלי ביהודה ושומרון בתוך שנתיים. בתום פגישה שנמשכה כשלוש שעות סירב נתניהו להכריז כי קיבל הבטחה מקרי שארצות הברית תטיל וטו על כל מהלך פלסטיני באו"ם.

לטענתו, אי הטלת וטו תפגע ביחסים ארוכי השנים בין ישראל וארצות הברית וכי מהלך שכזה לא קרה מעולם. נתניהו אף איים שהיוזמה הפלסטינית תוביל לצעדי תגובה אפשריים בשטח, אך הוא נמנע מלפרט עליהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסיבה להימנעות האמריקנית מלהבטיח לנתניהו כי ארצות הברית אכן תטיל וטו על המהלך הפלסטיני באו"ם, נעוצה ככל הנראה בכך שהאמריקנים עודדו את שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, לקדם מהלך דומה במועצת הביטחון של האו"ם. על פי היוזמה של פביוס, הכיבוש יסתיים בתוך שנתיים וגבולות המדינה הפלסטינית יתבססו על קווי 67' עם חילופי שטחים.   

בצאתו מהפגישה עם קרי, אמר ראש הממשלה כי "נסיונות הפלסטינים וכמה מדינות באירופה לכפות תנאים על ישראל רק ידרדרו את המצב, ולכן נתנגד להם בתוקף".

צפויה לאשר את המהלך. מועצת הביטחון (AP)

ניסיונות לעצור גם את החזית המדינית מול צרפת

מלבד הניסיונות לשכנע את ממשל אובמה לסגת מהמהלך הפלסטיני, שוחח נתניהו גם עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד, כחלק מהמאצים לבלום את יוזמתו של שר החוץ הצרפתי במועצת הביטחון. על פי ההערכות, לשניים הייתה שיחה קשה ונוקבת, על אף שהמהלך הצרפתי מרוכך יותר מההצעה הפלסטינית.

אתמול אמרו בכירים פלסטינים כי בכוונת הרשות להביא את הצעתם להצבעה באו"ם עוד השבוע. "ההנהגה הפלסטינית קיבלה החלטה ללכת למועצת הביטחון ביום רביעי ולהצביע על החלטה לסיום הכיבוש", אמר בכיר הרשות הפלסטינית וואסל אבו יוסף לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

"אנו מעוניינים בהחלטה ברורה ובעלת עקרונות מוגדרים", הוסיף סאיב עריקאת, מי שהיה ממונה עד לא מזמן על שיחות המשא ומתן מול ישראל. "יש לקרוא למדינה פלסטינית בגבולות 67' שבירתה ירושלים, שחרור כל האסירים והכרזה על ההתנחלויות כבלתי חוקיות".