הצעד הבא: טורקיה תבקש צו מעצר בינלאומי

בטורקיה לא מסתפקים בכתבי האישום החמורים נגד בכירי צה"ל לשעבר עקב תקרית ה"מרמרה" ויוציאו בקרוב צווי הסגרה בינלאומיים נגד הארבעה. בכירים בי-ם מגדירים את הצעד "עליית מדרגה חסרת תקדים". אשכנזי: "מאמין שהשכל הישר יגבר"

יחסי טורקיה-ישראל בשפל חסר תקדים: לאחר שמוקדם יותר היום הוגשו שם כתבי האישום החמורים נגד ארבעה בכירים לשעבר בצה"ל, בהם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, הערב מתברר כי הטורקים מתכננים גם להוציא נגדם צו הסגרה בינלאומי ובקשות הסגרה.

לא מדובר באיום מיידי נגדם, אבל מומלץ להם שלא לצאת לטורקיה החל מהיום - מפני שאין לדעת אם החסינות המשפטית שניתנת להם מתוקף תפקידיהם בעבר, תספיק כדי להבטיח שלא ייעצרו.

גורמים מדיניים בירושלים אומרים הערב שמדובר ב"עליית מדרגה לגבהים שעוד לא היו כמותם ביחסי שתי המדינות". הממשל הטורקי מתוסכל מהסירוב הישראלי להתנצל על תקרית ה"מרמרה" ולכן פועלים כעת במישור המשפטי.

טורקיה: עדיין ניתן להחזיר את הגלגל לאחור

בכירים בטורקיה אומרים שאם תהיה התנצלות ישראלית שכזו על מות תשעת הפעילים, "עדיין ניתן להחזיר את הגלגל לאחור". נציין שכשעוד כיהן כרמטכ"ל, הציע אשכנזי לדרג המדיני לקבל את הצעת הפרשה הטורקית, להתנצל - ולסגור את הפרשה.

אשכנזי עצמו הגיב הערב לכתבי האישום בהם הוא, ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין, מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום ובכיר נוסף, מואשמים ב"הרג מפלצתי ועינויים": "טורקיה היא מדינה חשובה ולה ולישראל יש אינטרסים משותפים בייצוב המזרח התיכון".

"אני בטוח שבסופו של יום השכל הישר יגבר", הוסיף אשכנזי. "מהרגע הראשון של הפרשה אני בחרתי להתייצב בכל פורום, לעיתים לבדי, ולהגן על חיילי צה"ל אשר עשו את מלאכתם בשטח למען עם ישראל. אם המחיר של התייצבות זו היא שלא אוכל לבקר בטורקיה- אשלם גם מחיר זה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת