נתניהו על אירן: "נעשה מה שנדרש להגן על העם היהודי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר בפורום סגור במהלך סוף השבוע האחרון כי אם ייכשלו המאמצים לעצור את תכנית הגרעין האירנית ישראל תיאלץ לפעול - כך מפרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות". "אני מעדיף שהאמריקנים יעשו את העבודה, אך אם לא תהיה בריר נעשה את מה שנדרש על מנת להגן על העם היהודי", הדגיש נתניהו

נתניהו בהתבטאות נדירה, ארכיון (רויטרס)

בעוד המאמצים הדיפולמטיים למציאת פיתרון לתכנית הגרעין האירנית נמשכים, נראה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מכין את עצמו ליום שאחרי כישלון השיחות, כך מפרסם הבוקר שמעון שיפר בעיתון "ידיעות אחרונות". "אם ייכשלו השיחות נעשה מה שנדרש על מנת להגן על העם היהודי", הצהיר נתניהו בפני פורום סגור של בכירים במערכת הביטחונית והכלכלית במהלך סוף השבוע האחרון.

"אני מעדיף שהאמריקנים יעשו את העבודה, אבל אם יתברר שאין תוצאות למאמץ הבינלאומי מול טהרן, לא תהיה ברירה אלא לעשות את מה שנדרש", הצהיר נתניהו בסוף השבוע והוסיף: "אני מחויב להגן על העם היהודי ועל תושבי מדינת ישראל".

אנשים שנכחו בשיחה ציינו כי ראש הממשלה הביע ספק רב באשר ליכולת של ארה"ב ומעצמות המערב להגיע להסכם שיספק את הצד הישראלי. נתניהו הדגיש כי לא יסכים להצעה לפי בידי אירן יישאר אורניום מועשר באחוזים מועטים. "אירן חייבת למסור את כל האורניום שברשותה", הצהיר נתניהו.

נתניהו עדיין לא נואש לחלוטין מסבב השיחות שמתנהל בימים אלו בין מעצמות המערב לבין הרפובליקה האסלאמית, אך בדבריו הוא משגר מסר תקיף לא רק לטהרן אלא גם למדינות שמנהלות את המו"מ המתיש מול טהרן.

אירן: "נשקול להשהות את העשרת האורניום" 

סימנים להצלחת הסנקציות? ארכיון (רויטרס)
אמש הכריז דובר משרד החוץ האירני כי הרפובליקה האסלאמית תשקול להשהות את העשרת האורניום לרמה של 20% - אם אכן תהיה הרכה מצד הקהילה הבינלאומית בזכותה להיות מדינה המפתחת טכנולוגיה גרעינית.

"אם מדינות המערב יקבלו את העובדה ש-20% העשרה נעשים לצרכי שלום, אך יבקשו מאיתנו שלא נעשה זאת, הרפובליקה האסלאמית של אירן תבחן את הבקשה שלהן", אמר הערב דובר משרד החוץ האירני ראמין מהמנפארסט, כפי שדיווחה סוכנות הידיעות האירנית.

עד כה דחתה אירן כל בקשה של המערב להשהות את העשרת האורניום במסגרת המשא ומתן. גורמים בטהרן הביעו סיפוק בשבוע שעבר, כשנשיא ארצות הברית ברק אובמה הצהיר בכינוס מדינות ה-G8 שלאירן יש זכות להחזיק בגרעין למטרות שלום, וראו בהצהרה זו הישג עצום למדיניות הגרעין שמנהלת הרפובליקה האסלאמית.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת