ארה"ב: "המהגרים מאפריקה אינם מסתננים"

בדוח שפרסמה מחלקת המדינה האמריקנית מובעת ביקורת קשה על ישראל על טיפולה בסוגיית המסתננים. "ישראל לוקה ביחסה לפליטים ולמהגרים", נכתב בדוח שפורסם אמש. עוד צוין כי המינוח הישראלי "מסתננים" אינו מתאים להגדרת המהגרים מאפריקה. בין היתר נמתחת ביקורת על ביטויים של בכירים ישראלים בנושא, בהם השר אלי ישי

"ישראל לוקה ביחסה לפליטים ולמהגרים" - כך עולה מדוח שנתי של מחלקת המדינה האמריקנית על מצב זכויות האדם בעולם. בדוח נמתחת ביקורת קשה על הטיפול האיטי של ישראל בבירור מעמדם של הפליטים במדינה.

הדוח, שכולל פירוט על מדינות כמו סוריה, אירן וסין, קובל על כך שישראל אינה מעניקה אשרות עבודה למי ששוהה במדינה כחוק, ואף מביע הסתייגות מהמילה "מסתננים" לתיאור המהגרים מאפריקה. בדוח אף מובעת ביקורת על התבטאויות שונות של פוליטיקאים בישראל בעניין המהגרים, ובהם שר הפנים אלי ישי.

על כתיבת פרק הדוח המוקדש למצב המהגרים בישראל הופקדו אנשי השגרירות האמריקנית בתל אביב, שהסתייעו במידע שקיבלו מארגונים מקומיים לזכויות אדם. עוד עולה מהדוח כי באריתריאה ובסודן נמשכות הפרות נרחבות של זכויות אדם - דבר שעשוי להקשות על התכנון לשלוח את המהגרים בחזרה לארצות מוצאם. בין היתר נכתב כי כוחות הביטחון באריתריאה מכים ומענים תושבים המנסים להימלט מארצן, משתמטים מגיוס, עריקים מהצבא וכן חברים בקבוצות דתיות מסוימות.

גם הסוגיה הפלסטינית ומעמד אזרחי ישראל הערבים עלה בהרחבה בדוח. בדוח צוין כי ישראל מבצעת אפליה על בסיס גזעי נגד אנשים שאינם יהודים, ובמיוחד כנגד ערבים. ביקורת נמתחה גם על תופעת "ועדות הקבלה", שמטרתם לקבוע האם אדם או משפחתו רשאים להתגורר ביישוב מסוים. כמו כן, התייחסו מחברי הדוח לתעודות הכשרות, שלטענתם מעידות על כך שמקום העסק אינו מעסיק ערבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת