הסכם הגרעין עם אירן: ספקנות בי-ם

משעות הבוקר מתקיימים בלשכת שר הביטחון דיונים בהשתתפות הצמרת הביטחונית וגורמי המודיעין, ולמרות שעדיין לא ברורים בדיוק מהם פרטי ההסכם, בירושלים כבר מגיבים בספקנות. "האירנים מנסים ליצור מראית עין של התקדמות בשיחות", אמר שר הביטחון ברק והוסיף: "אסור לוותר להם"

יו"ר סבא"א ונציגי אירן, אתמול בטהרן (חדשות 2)

תגובה ישראלית ראשונה לסיכום בין אירן לסבא"א בנושא תכנית הגרעין: שר הביטחון אהוד ברק הביע ספקנות היום בדיון שנערךך במשרד הביטחון, ואמר כי "נראה שהאירנים מנסים להגיע להסכם טכני שייצור מראית עין של התקדמות בשיחות, כדי להוריד מהם חלק מהלחץ לקראת השיחות מחר בבגדד ולדחות את החרפת הסנקציות.

עוד ציין שר הביטחון, כי "ישראל חושבת שצריך להציב לאירן רף ברור, שלא ישאיר שום חלון או סדק, להתקדמות איראנית לעבר גרעין צבאי. זאת באמצעות דרישה להפסיק את ההעשרה הן ל-20 אחוז והן ל-3.5 אחוז. אנו דורשים בנוסף, להוציא את כל החומר המעושר מאיראן ולפעול תחת הפרוטוקול ההדוק שנקרא 3.1 של סבא"א".

ברק אמר כי "גם אם תינתן לאירן אפשרות להחזיק כמות סמלית של כמה מאות קילוגרמים של חומר מעושר ברמה של 3.5 אחוז, זה צריך להיות תחת פיקוח הדוק, שיוודא כי בשום רגע נתון, אין ברשותם כמות שתאפשר להמשיך בכיוון גרעין צבאי. אסור לעשות שום ויתורים לאירן. הדרישות של מעצמות העולם ממנה חייבות להיות ברורות וחד משמעיות".

גורם מדיני בכיר אומר לחדשות 2 כי ישראל מתייחסת בספקנות רבה לסיכום. "ראינו מה קרה בעבר בסיכומים בין הסוכנות לאירן", אמר הגורם. "למרות שורה של הסכמים והבנות - האירנים בנו מתחת לאף את המתקנים בנתנז ובקום. כפי שנחשף בדוח האחרון של הסוכנות, יש פעילות צבאית אירנית בתחום הגרעיני".

אותו גורם הוסיף שגם קוריאה הצפונית הגיעה בעבר לסיכום עם סבא"א, ולאחר מכן ביצעה שני פיצוצים גרעיניים - וכמוה גם סוריה, שהייתה נתונה לפיקוח ובכל זאת בנתה את הכור בדיר א-זור.

"להפסיק את כל פעילות ההעשרה"

על פי אותו גורם, בירושלים עושים הפרדה בין ההסכם עם סבא"א בנושא הפיקוח לבין שיחות בגדד של אירן עם המעצמות. "בשיחות הללו צריך לקבוע מדדים קשיחים וברורים שיביאו לעצירת תכנית הגרעין האירנית, כפי שאמר ראש הממשלה אמש", אמר הגורם. "ישראל דורשת את הפסקת כל פעילות ההעשרה, הוצאת האורניום המועשר מתחומי אירן ופירוק המתקן התת-קרקעי בקום".

משעות הבוקר מתקיימים בלשכת שר הביטחון אהוד ברק, מספר דיונים בהשתתפות הצמרת הביטחונית וגורמי המודיעין. בדיונים מנסים הגורמים ללמוד את פרטי ההסכם המתגבש בין אירן למעצמות, ולבחון מהן יכולות הפיקוח שיבטיחו את קיום ההסכם והסעיפים עליהם התחייבה אירן. "רמטכ"ל אירן אמר רק לפני כמה ימים שהוא מחויב להשמיד את ישראל, איך זה עולה בקנה אחד עם חתימת ההסכם הזה", תהה גורם ביטחוני בכיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת