הערכה: העולם הולך לעסקה עם אירן

יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו נחת הבוקר בטהרן במסגרת סבב השיחות בין המערב לרפובליקה האיסלאמית בנוגע לתכנית הגרעין המקומית. בישראל עוקבים בדאגה אחר הנכונות של המעצמות לבצע עסקה עם אירן וחוששים כי מדובר בתרגיל שנועד להרוויח זמן

יו"ר סבא"א אמאנו נחת הבוקר בטהרן על מנת להמשיך את סבב השיחות המתקיים עם הרפובליקה האסלאמית. בישראל עוקבים בדאגה אחר הנכונות של העולם לבצע עסקה עם אירן ומשוכנעים כי מדובר בניסיון להקל על הסנקציות המכבידות.

ההערכה בקרב גורמים בירושלים היא שטהרן מנצלת את סבב השיחות הנוכחי בניסיון להגיע להבנות ולהסדרי ביניים על מנת להשיג הקלות מסוימות בסנקציות הכלכליות המכבידות על המדינה.

ישראל משחקת קלף מסוים בשיחות שמתקיימות למרות שהיא לא נוכחת בחדר במשא ומתן. החשש בירושלים הוא שאם יהיה איתות ישראלי חיובי לכל הסכמה אירנית באשר למגעים המתקיימים, הדבר יפגום גם בקשיחות של מדינות המערב בדיונים שנערכים.

אמאנו שהגיע לפנות בוקר לטהרן צפוי להיפגש היום עם בכירים בממשל ובתכנית הגרעין. זמן קצר לפני עלייתו למטוס אמש הצהיר אמאנו שלא יבקר במתקן בפרצ'ין, שעל פי החשד משמש לפיתוח נשק גרעיני.

אמאנו הסביר שביקורו באירן יהיה קצר, ושהוא אינו מגיע למדינה על תקן פקח של הסוכנות. בנוסף, הביע יו"ר סבא"א תקווה שהשיחות בסוגיה יישאו פרי.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת