הפלסטינים: נפנה למועצת הביטחון ביום רביעי

בעוד שראש הממשלה ייפגש היום ברומא עם מזכיר המדינה האמריקני, תפנה השבוע הרשות למועצת הביטחון "כדי להצביע על החלטה לסיום הכיבוש". נתניהו תקף: "חמאס רוצה להשתלט על יו"ש. לא ניתן להם לעשות זאת"

מהלך פלסטיני במועצת הביטחון (רויטרס)

מרוץ דיפלומטי: ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש היום (שני) ברומא עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, על רקע ניסיון פלסטיני לקדם עוד השבוע החלטה מחייבת במועצת הביטחון של האו"ם הקוראת לסיום הכיבוש הישראלי בשטחים והקמת מדינה פלסטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההנהגה הפלסטינית קיבלה החלטה ללכת למועצת הביטחון ביום רביעי ולהצביע על החלטה לסיום הכיבוש", אמר בכיר הרשות הפלסטינית וואסל אבו יוסף לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

"אנו מעוניינים בהחלטה ברורה ובעלת עקרונות מוגדרים", הוסיף סאיב עריקאת. "יש לקרוא למדינה פלסטינית בגבולות 67' שבירתה ירושלים, שחרור כל האסירים והכרזה על ההתנחלויות כבלתי חוקיות". בימים האחרונים הפיצה ירדן בקרב החברות במועצת הביטחון טיוטת החלטה הקוראת לישראל לסגת מהשטחים הכבושים עד לנובמבר 2016.

פגישה מכרעת. נתניהו וקרי (לע"מ)

חשש בישראל שארה"ב לא תטיל וטו

גורמים בישראל הביעו תקווה כי ארצות הברית תטיל וטו על כל החלטה במועצת הביטחון שתכלול לוח זמנים מוגדר לנסיגה מהשטחים, אך בכיר אמריקני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי בוושינגטון טרם התקבלה החלטה כיצד לנהוג.

גם באירופה טרם התקבלה החלטה סופית כיצד לנהוג, אך דיפלומט מערבי בכיר אמר כי השאיפה בבריטניה, צרפת וגרמניה היא להציג בפני מועצת הביטחון הצעת החלטה הכוללת לוח זמנים מחייב ושתהיה מקובלת על כל חברות המועצה. "יש כעת חלון הזדמנויות", הדגיש הדיפלומט, "האמריקנים מוכנים כעת לבחון אפשרויות שונות במועצת הביטחון.

חשש בישראל מלוח זמנים מחייב לנסיגה (רויטרס)

אחרי הפגישה עם נתניהו ימשיך קרי לפריז, שם ייפגש עם מספר שרי חוץ מאירופה. לאחר מכן הוא צפוי להמשיך ללונדון ולהיפגש עם בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת ועם משלחת של הליגה הערבית.

רה"מ: "מציע לאירופה להקשיב לחמאס"

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה נתניהו כי על מדינות אירופה להיזהר בהחלטותיהן. "אני מציע להן להקשיב לדברים שאמרו ראשי חמאס בעזה בימים האחרונים", אמר נתניהו. "הם אומרים שישתלטו על יהודה ושומרון ויקימו של חמאסטן שנייה כבסיס להשמדתה של מדינת ישראל. לא נתנו להם לעשות זאת ולא ניתן להם לעשות זאת".

ביום שישי האחרון אמר קרי כי הוא מעוניין בהפחתת המתיחות המדינית הגואה. "גורמים רבים מושכים בכיוונים מנוגדים. השאלה היא אם נוכל להביא את כולם למשוך יחד לאותו הכיוון", אמר קרי.

גם דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי הדגישה את חשיבות התיאום בין ארצות הברית לשאר מדינות העולם בנושא הסכסוך הישראלי הפלסטיני. "ישנן מדינות שנוקטות במעשים עצמאיים, וברור שהגיע הזמן לדיון בינלאומי בנושא", אמרה.