אבו מאזן: "ישראל מבצעת טיהור אתני בירושלים"

בנאום טלוויזיוני לרגל "יום הנכבה" הטיח יו"ר הרשות האשמות קשות ועל רקע הקיפאון במשא-ומתן המדיני הזהיר כי "ללא שלום - תקום מדינה דו-לאומית". הוא הצהיר כי הוא ואנשיו "יהפכו כל אבן עד לסיום הכיבוש"

אבו מאזן (רויטרס)

בשטחים ובחלקים מקרב המגזר הערבי בישראל ציינו היום 64 שנים ל"נכבה", אותו הם מכנים "האסון הפלסטיני על תקומת המדינה". בנאום מיוחד שנשא יו"ר הרשות אבו מאזן לרגל המועד הוא הטיח האשמות קשות בישראל ואמר כי זו מבצעת "טיהור אתני של הפלסטינים מירושלים".

יו"ר הרשות אמר את דבריו בנאום טלוויזיוני שנשא הערב, שבו התייחס גם לקיפאון המדיני. "במשך עשרות שנים מקימה ישראל התנחלויות בתוך ירושלים ומסביב לה", הוא האשים. "זה נעשה במקביל להריסה מאסיבית של בתים בעיר ועקירתם תושביה המקוריים מהם על בסיס יומי".

נוסף על כך, טען אבו מאזן כי ישראל פוגעת במכוון במקוות הקדושים לאיסלאם ולנצרות בירושלים. "מסגד אל-אקצה נמצא 'על כוונת' הכיבוש, ויחד עם קיצוניים הפך יעד עיקרי לפגיעה", הוא התריע - והוסיף כי אלו "מנסים לגרום למוסלמים ולנוצרים להימלט מהעיר באמצעות הטלת מסים כבדים, מדיניות שלא ניתן לכנות אלא טיהור אתני".‬ ‬

"בלי שלום - תקום מדינה דו-לאומית"

באשר לסיכוי להסדר קבע, אמר אבו מאזן כי "המשך הכיבוש הישראלי של ירושלים הוא הגורם העיקרי המלבה את המתח והמלחמות באזור ובעולם כולו", והתחייב "להפוך כל גרגיר ואבן עד לסיומו המוחלט של הכיבוש הישראלי בירושלים - בירת פלסטין", והוסיף כי "כל עוד הכיבוש קיים לא יהיה שלום".

על מעמד העיר אמר יו"ר הרשות כי "לא ייחתם כל הסכם שלום עם ישראל מבלי שזו תכיר במדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים. עד אז לא יוכלו הישראלים לחיות בשלווה - אלא ימשיכו להתמודד עם השלכות קיומם בלב סביבה עוינת".

הוא הזהיר כי אם דבריו לא יתבצעו במתכונת שציין, "יוביל הדבר להיווצרות בלתי נמנעת של מדינה דו-לאומית. חלופה שכזו אינה מקובלת על הישראלים, וגם אנו לא מעוניינים בה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת