חילוקי דעות בין ארה"ב ואירופה על רקע המהלך הפלסטיני באו"ם

מזכיר המדינה האמריקני מנסה לתאם עמדות מול מדינות אירופה בעקבות סוגיית ההכרה במדינה פלסטינית, ועל רקע ניסיונות הרשות להגיש לאו"ם הצעה לנסיגה ישראלית מהשטחים. קרי: "ננסה להביא את כולם לאותו כיוון"

"יש למשוך לכיוון הרצוי יחד". ג'ון קרי (AP)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר אמש (שישי) כי הוא מעוניין בהפחתת המתיחות הגואה על רקע הצעת החלטה שהוגשה לאו"ם על נסיגת בזק ישראלית מהשטחים. "גורמים רבים מושכים בכיוונים מנוגדים. השאלה היא אם נוכל להביא את כולם למשוך יחד לאותו הכיוון", אמר קרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפלסטינים מנסים להשיג את תמיכת מועצת הביטחון של האו"ם במהלך שיביא לנסיגת בזק ישראלית משטחי הגדה עד לחודש נובמבר 2016. ירדן, שהגישה את נוסח ההצעה הודיעה כי היא מקווה שההצעה תובא להצבעה כבר בשבועות הקרובים.

בדבריו התייחס קרי לגל האחרון של מדינות באירופה שהצביעו על הכרה במדינה פלסטינית, ואמר כי הוא שוחח עם גורמים רשמיים רבים בניסיון למצוא נוסחה משותפת שתהיה מקובלת על כל הגורמים. נושא עיקרי למחלוקת בין הגורמים המעורבים נוגע למועד בו תובא ההצעה לאישור, כאשר גורמים אירופים סבורים שעדיף להעביר החלטה בנושא עוד בטרם ייערכו הבחירות בישראל.

"הגיע הזמן לדיון בינלאומי בנושא"

"אנחנו מנסים למצוא דרכים להפיג את המתח ולהפחית את הסיכוי למתחים נוספים", אמר קרי בשיחה עם עיתונאים במהלך ביקורו בקולומביה. מזכיר המדינה גם התייחס לפגישתו הצפויה מחר (ראשון) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בניסיון לגבש מדיניות משותפת בנושא.

גם דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי הדגישה אתמול בוושינגטון את חשיבות התיאום בין ארצות הברית לשאר מדינות העולם בנושא הסכסוך הישראלי הפלסטיני: "ישנן מדינות שנוקטות במעשים עצמאיים, וברור שהגיע הזמן לדיון בינלאומי בנושא".

אמש שוחח קרי עם אבו מאזן והביע את תנחומיו על מותו של הבכיר הפלסטיני זיאד אבו-עין, שמת ביום רביעי האחרון במהלך הפגנה שהתקיימה סמוך לרמאללה.