אובמה הפשיר את כספי הסיוע לפלסטינים

ה"עונש" שנגזר על הרשות אחרי הניסיון לזכות באופן חד-צדדי בהכרה כמדינה באו"ם לא ייצא אל הפועל, אחרי שהנשיא האמריקני החליט להפשיר את 192 מיליוני הדולרים שיועברו "כדי להבטיח את המשך קיום ממשלתו המתונה של אבו מאזן"

אובמה. ארכיון (רויטרס)

הקונגרס אומנם אימץ את הגישה הישראלית, אבל התמונה נהפכה על פיה: נשיא ארצות הברית ברק אובמה חתם הערב על הוראה שתאפשר להעביר לרשות הפלסטינית את כספי הסיוע שהוקפאו.

במסמך ציין אובמה כי הסיבה למהלך נובעת מכך שלהעברת התקציב, בגובה 192 מיליון דולרים, "ישנה חשיבות לצורך לשמור על האינטרסים של ארצות הברית בתחום הביטחון".

הקפאת הסיוע באה כצעד ענישה שנקט הקונגרס האמריקני בספטמבר האחרון, עת ניסו הפלסטינים לזכות באופן חד-צדדי במעמד של מדינה באו"ם. שלושה חודשים אחר כך הוחלט להפשיר 40 מיליון מהסכום - אולם כבר אז הזהירו במחלקת המדינה כי מדובר בתקציב זעום שלא יוכל לסייע לרשות להתמודד עם המצב ההומניטארי והכלכלי הקשה השורר בשטחים שבשליטתה.

"להבטיח את קיום ממשלת אבו מאזן"

בהודעה מטעם הבית הלבן נמסר הערב כי הסיבה למהלך היא "רצון להבטיח כי הממשלה המתונה ברשות הפלסטינית תוכל להמשיך להתקיים". נוסף על כך, הדגישו שם כי "הרשות הפלסטינית הכירה בזכותה של ישראל להתקיים, זנחה את דרך האלימות ודבקה בהסכמים שנחתמו בעבר - ובראשם בתכנית מפת הדרכים".

בשנה שעברה עמד העבירה ארצות הברית לרשות הפלסטינית 400 מיליון דולרים כסיוע לסוגיות הפנים שלה, נוסף על 150 מיליון דולרים נוספים שנועדו לאפשר לממשלתו של אבו מאזן לספק מענה הולם לאתגרים הביטחוניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת