טורקיה נגד ישראל בוועידת נאט"ו

בסוף חודש מאי תיערך בשיקגו שבארה"ב ועידה מיוחדת של ברית נאט"ו. במקור נציגים מישראל היו אמורים לקחת חלק בוועידה, אבל טורקיה בולמת היום את ההזמנה של בכירים מישראל לוועידה. הסיבה: ממשלת נתניהו עדיין לא התנצלה על אירועי המרמרה

היחסים מתדרדרים (חדשות 2)

מי שחשב שהמשבר ביחסים בין ישראל לטורקיה נגמר, טעה טעות מרה. טורקיה מסרבת לאשר את הזמנת ישראל לוועידת נאט"ו שתיערך בחודש הבא, מפני שישראל מסרבת להתנצל על אירועי המרמרה.

"אנחנו לא מגיבים בסוגיה הזו", אמר בכיר טורקי לכתב סוכנות הידיעות רויטרס ששאל על פשר ההתנגדות להזמנתה של ישראל לוועידת נאט"ו, שתיערך בשיקגו ב-20-21 במאי.

הבכיר, שלא הזדהה בשמו, אמר שאנקרה עדיין מצפה להתנצלות מישראל ולתשלום פיצויים למשפחות הרוגי המרמרה. "נאט"ו היא ברית ולמרות שישראל היא לא חברה מלאה בברית, משמעות ההשתתפות שלה היא שיש דיאלוג חיובי עם נאט"ו וכל חבריה", אמר הבכיר. "בלי פתרון (סוגיית המרמרה) אנחנו לא חושבים שזה יהיה ראוי לראות נציגים של ישראל בסביבה".

שר החוץ הטורקי: "חברים צריכים להתנהג כחברים"

התקשורת הטורקית מדווחת כי חלק מחברי ברית נאט"ו רוצים לראות את הנציגים מישראל, כדי לחזק את הקשר עם מדינות שאינן חברות בנאט"ו. ישראל חברה במה שנקרא "דיאלוג הים התיכון" - זרוע של נאט"ו הכוללת עוד שש מדינות שאינן חברת מלאות בברית הטרנס-אטלנטית.

גורמים רשמיים באנקרה דחו את המושג "בלימה" של השתתפות ישראל, הם טוענים שהנושא לא יעלה לדיון רשמי כדי להימנע מחוסר נעימות. בכיר בנאט"ו אמר שעדיין לא התקבלה החלטה אם להזמין את ישראל לוועידה בשיקגו או לא.

על פי הדיווח של רויטרס, מדינות רבות ובהן ארצות הברית, צרפת וגם מזכיר הברית פו ראסמוסן ניסו ללחוץ על טורקיה להגמיש את עמדותיה מול ישראל, אבל לשווא. על פי התקשורת הטורקית, שר החוץ הטורקי דבוטולו אמר: "אתם מדברים על ערכי חברות ושוטפות, אבל חברים, קודם כל, צריכים להתנהג כמו חברים. רק כך נוכל להתייחס אליהם בהתאם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת