גורמים מדיניים בי-ם: "הפסקת הגז לא קשורה ליחסים עם מצרים"

בקהיר ובירושלים מנסים להנמיך להבות בעקבות ביטול הסכם הגז. שעות אחרי הפרסום בחדשות 2 על הפסקת אספקת הגז, אמרו גורמים מדיניים בקהיר לעמיתיהם בי-ם כי ההחלטה התקבלה מסיבה כלכלית, ולא מדינית. "זהו סכסוך המצוי בהליכים משפטיים בחו"ל", אמרו בישראל. שר האוצר: "ביטול ההסכם - תקדים מסוכן"

בישראל וגם במצרים מנסים להרגיע את הרוחות, בעקבות הפרסום הראשון הערב בחדשות 2לפיו מצרים הודיעה על הפסקת אספקת הגז לישראל.

גורמים מדיניים בירושלים אומרים כי בהמשך לשיחות שהתקיימו הערב בין גורמים מדיניים בישראל לגורמים מדיניים בקהיר, הובהר כי מדובר בחלק מסכסוך מסחרי בין חברה פרטית לחברות ממשלתיות מצריות, סכסוך שמצוי בהליכים משפטיים בחו״ל שטרם הוכרע. "אין המדובר כלל בסכסוך הקשור בדרך כלשהי ליחסים המדיניים בין ישראל למצרים", אמרו בירושלים.

במקביל, אמר הערב מקור בכיר בצבא מצרים לרשת טלוויזיה מצרית, כי העסקה לא בוטלה אלא הופסקה בשל סכסוך על העברת כספים.

עם זאת, גורמים רשמיים בישראל זעמו הערב על הפרסום. שר האוצר יובל שטייניץ אמר כי הוא מודאג מאוד מההחלטה בקהיר, "הן מבחינת ההיבטים המדיניים והן מבחינת ההיבטים הכלכליים", לדבריו. "מדובר בתקדים מסוכן שמעיב על הסכמי השלום ועל אווירת השלום בין מצרים לישראל", הוסיף שר האוצר.

שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו התייחס הערב לביטול ההסכם והנחה את משק האנרגיה הישראלי להיערך למצב של אי אספקת גז. "בכל מקרה, ישראל פועלת לביסוס עצמאותה האנרגטית ולפיתוח מהיר של מקורות האספקה הישראליים", נמסר בהודעת משר האנרגיה והמים.

גם יושב ראש האופוזיציה, שאול מופז, הגיב הערב לפרסום בחדשות ערוץ 2. "זוהי הפרה בוטה של הסכם השלום, שפל חסר תקדים ביחסים בין המדינות", אמר מופז. "הצעד הזה מחייב תגובה מיידית מצד ארצות הברית, כמי שהייתה ערבה לקיומו של הסכם קמפ דייויד".

בכלי התקשורת הערביים סיקרו בהרחבה את הפרסום בחדשות 2. המהנדס האני דאחי, יו"ר חברת הגז המצרית הלאומית, הבהיר כי להחלטה אין כל רקע או השפעה מדינית - כי אם התקבלה אך ורק משיקולים כלכליים ומסחריים. "חברות הגז הישראליות לא עמדו בהתחייבויותיהן הכספיות חודשים ארוכים", אמר לכלי התקשורת המצריים.

"דרשנו מישראל יותר מפעם אחת לשלם את הכספים באיחור, והיא לא עשתה זאת", הבהיר דאחי. "לא למועצה הצבאית ולא לממשלה היה חלק בהחלטה הזאת. גם מוחמד שועיב, יו"ר חברת הגז המצרית EGAS, הודיע הערב כי דווקא ישראל היא שלא עמדה בהתחייבויותיה בהסכם הגז בין המדינות.

בפועל: כבר חודשים לא זורם גז לישראל

מאז נפילת משטר מובארק בפברואר 2011, פוצץ 14 פעמים מתקן הצינור המוביל גז ממצרים לישראל, אשר נמצא באל-עריש. במצרים הבטיחו פעמים רבות לישראל כי מקרים כאלו לא יישנו וכי אמצעי האבטחה ישופרו במקום- מה שלא התרחש בפועל. 

בהסכם השלום בין ישראל למצרים יש נספח כלכלי, ולפיו מצרים תספק נפט לישראל. לפני שנים הומר הנפט לגז, ומצרים מחויבת על פי הסכם השלום לספק גז בכמות שתדרוש ישראל במשך שנים, תמורת תשלום כמובן.

על רקע ההכרזה ולאור ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות במצרים, חשוב לציין כי בפועל לא זורם גז לישראל ממצרים באופן סדיר מזה מספר חודשים, ולפיכך ההשפעה של ביטול ההסכם על תעריפי החשמל בישראל צפויה להיות זניחה (כך למשל, במהלך 2011 לא סופק גז ב-225 ימים).

במבט רחב יותר, מדובר למעשה בהפרה של הנספח הכלכלי אשר נכלל בהסכם השלום שנחתם בזמנו בין ישראל למצרים - לפיו מצרים תספק נפט לישראל (הנפט הומר לגז לפני שנים מספר). במסגרת הנספח, נקבע כי מצרים מחויבת לספק לישראל גז בכמות אותה האחרונה תדרוש, תמורת תשלום.

הזרמת הגז ממצרים לישראל החלה בשנת 2008‏, כאשר הקמת צינור הגז עלתה כ-460 מיליון דולר.‏ חוזי מכירת הגז בין ‏EMG‏ לבין לקוחותיה בישראל (שהחשובה שבהן היא חברת החשמל) הינם למשך 20 שנה, וכעת עומד מעליה צל גדול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת