ארה"ב דחתה את בקשת פרס: ג'ונתן פולארד לא ישוחרר

הבית הלבן החליט לדחות את בקשתו של נשיא המדינה שמעון פרס, לשחרר את המרגל היהודי המוחזק מזה 27 שנים בכלא האמריקני. דובר המועצה לביטחון לאומי טומי ויטור, הסביר הלילה את ההחלטה וטען כי: "עמדת ארה"ב לא השתנתה, ג'ונתן פולארד יישאר בכלא"

הלחץ הציבורי לא עזר: ארצות הברית דחתה את בקשתו של נשיא המדינה שמעון פרס לשחרר את המרגל היהודי ג'ונתן פולארד מהכלא. דובר המועצה לביטחון לאומי טומי ויטור, התייחס הלילה לנושא ואמר כי "עמדתנו לא השתנתה". פולארד אושפז בסוף השבוע שעבר, ערב חג הפסח, במתקן רפואי לאסירים, בעקבות כאבים עזים שבהם חש.

בעקבות פגישתו המרגשת של פרס ורעייתו של פולארד בתחילת השבוע, פנה אתמול נשיא המדינה באופן רשמי לנשיא האמריקני ברק אובמה בבקשה לשחררו מהכלא, שבו הוא מוחזק כבר 27 שנים.

באיגרת ששיגר לאובמה, ביקש פרס לשקול בחיוב מתן חנינה לפולארד על רקע הומניטארי. נוסף על כך, הודה נשיא המדינה לאובמה על יחסו החיובי, ועל הידידות הרבה שממשלו מפגין כלפי מדינת ישראל. פרס הדגיש בפניו את הדאגה הרבה שהעם בישראל ובני משפחתו של פולארד חשים לנוכח ההידרדרות במצבו הבריאותי.

"מן הראוי שהאמריקנים ינמקו את החלטתם"

החלטת הבית הלבן להשיב בשלילה ללא דיון בסוגיה, גורמת להרמות גבה בקרב רבים בישראל. "פולארד יושב בכלא כבר 27 שנים, רבים שהתנגדו לשחרורו בממשל האמריקני כבר שינו את דעתם, מצבו הבריאותי רעוע. מן הראי שהאמריקנים ינמקו את החלטתם", אמר הבוקר גורם ישראלי בכיר לגלי צה"ל.

ח"כ רונית תירוש, מראשי השדולה לשחרורו של פולארד, התראיינה הבוקר בנושא בגלי צה"ל. "אני כמעט בוכה על התשובה הזו, כל כך קיווינו, ראינו בכך סיכוי אחרון, הנשיא פרס אהוב על הממשל האמריקני. לאחרונה חברו כמה גורמים וחשבנו שזה הזמן הנכון להגיש את הבקשה".

תירוש הוסיפה: "קיווינו שהשחרור שלו קרב, כי הוא נמצא במצב בריאותי לא טוב, 27 השנים הפכו אותו לגורם לא משמעותי מבחינה ביטחונית. גם הלובי האמריקני הצטרף לבקשה לשחררו. ארה"ב היא כעת לפני בחירות, וחשבנו שהנשיא אובמה זקוק ללובי הזה ויעשה מחווה".

"הדבר מתסכל, ואני לא רואה איך נמצא הזדמנות טובה יותר מזו. פולארד הוא הפך לקלף פוליטי במשחקים פוליטיים, אין תקדים לדבר הזה", אמרה תירוש והוסיפה: "אם אני הייתי הנשיא פרס, לא הייתי ניגשת לקבל את מדליית החירות. מדובר בנקמנות, ואין סיבה הגיונית לא לשחרר את פולארד".

אסתר פולארד: אינני רוצה להפוך אלמנה

ביום ראשון האחרון נפגש נשיא המדינה שמעון פרס עם אשתו של פולארד ושמע ממנה דברים קשים על מצבה הנפשי. רעייתו של פולארד דורשת מהנשיא לבקש מאובמה לשחררו על סעיף "חנינה הומניטרית".

"אני פונה אליך כרעייתו של ג'ונתן פולארד - אינני רוצה להיות אלמנתו", אמרה אסתר פולארד לנשיא. "אין זמן שתמתין עד לפגישה שלך עם אובמה ביוני, יש לנו ימים ספורים. אני לא ישנה בלילות מפחד מהשיחה שתגיע ותבשר לי שוב על הידרדרות נוספת במצבו ", הוסיפה רעייתו של המרגל הכלוא. "כוחו הולך ואוזל. הוא לא יוכל לעבור עוד משבר ואני מבקשת שתפנה עוד היום לנשיא ארצות הברית בבקשה לשחרר את בעלי על בסיס הומניטרי".

במהלך הפגישה, פרצה אסתר פולארד מספר פעמים בבכי. "אני מבקשת שתפנה עוד היום לאובמה, זה יעשה את ההבדל בין חיים למוות - אם הוא עדיין בחיים", אמרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת