האיחוד האירופי: לחקור את מות השר

הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי קראה לחקור מיד את התקרית שבה מת השר הפלסטיני זיאד אבו עין. במקביל טוענים בכירים ברשות הפלסטינית כי הבחירות בישראל הן הגורם לאירוע. בתקשורת העולמית עסקו היום בהרחבה בנושא

"לחקור את מות השר" (AP)

סערה סביב מותו של השר הפלסטיני: באיחוד האירופי דורשים הערב (רביעי) לחקור את נסיבות מותו של זיאד אבו עין במהלך עימות עם חיילים סמוך לרמאללה. "זו תזכורת דרמטית למצב ההולך ומידרדר באזור", אמרה פדריקה מוגריני, הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו דורשים לחקור מיידית את מותו ואני מצפה שכל הצדדים יפגינו איפוק מקסימלי", הוסיפה מוגריני. במקביל טען חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית, מוסטפא ברגותי, כי הבחירות הקרובות בישראל הן הגורם להסלמה האחרונה. "הממשל הישראלי מנסה להשתמש בדם הפלסטיני למטרת בחירות", אמר, "ישראל מבינה רק את שפת הכוח".

גם בחמאס תקפו את ישראל בחריפות בעקבות מותו של אבו עין. "הריגת השר הקדוש על ידי הכיבוש היא עוד פשע בסדרת הפשעים הישראלית", אמר דובר חמאס פאזי ברהום. "החרפת פשעי הכיבוש דורשת התגייסות של כל הצדדים בהתמודדות עם הכיבוש הישראלי". דובר חמאס קרא להתנגדות בכל דרך נגד ישראל והוסיף כי יש לעצור מיד את שיתוף הפעולה הביטחוני של הרשות הפלסטינית עם ישראל.

העימות בין החייל לבין השר (רויטרס)

עדויותיהם של פלסטינים שנכחו באירוע סמוך לרמאללה רק מחריפות עוד יותר את הקו הפלסטיני נגד ישראל. "הלכנו בשקט לנטוע עצי זית כשאחד החיילים התקיף את השר והרביץ לו עם קסדה על החזה", סיפר וואדי טורק, בן 27. "הוא נפל והם תקפו אותו בגז מדמיע. החיילים תקפו אותו בכוונה, עיכבו את האמבולנס ולא נתנו לנו לעזור לו".

חילוקי דעות בנוגע לנסיבות המוות 

בשל התקרית החריגה הודיעו גורמים ברשות הפלסטינית על הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל, אך בכירים בצה"ל הבהירו כי נכון לעכשיו התיאום הביטחוני נמשך כסדרו ואין סימנים להפסקתו.

הפלסטינים טוענים בתוקף כי אבו עין נהרג כתוצאה משאיפת גז מדמיע במהלך העימותים, אך גורמים בצה"ל מסרו כי הנושא נמצא בבדיקה וכי הגורם למותו של השר הוא ככל הנראה אירוע לבבי.

קצין בכיר אמר כי הכוח שלקח חלק בהפרות הסדר סמוך לרמאללה השתמש במעט רימוני גז ובעיקר ברימוני הלם וכי רמת החיכוך בהפגנה הייתה נמוכה. לפיכך, לדבריו ייתכן שהשר הפלסטיני נבהל מירי רימוני ההלם ולקה בלבו.