אירן מברכת את חתן הנובל גינטר גראס: "אמרת אמת"

חתן פרס נובל לספרות, הסופר הגרמני גינטר גראס, כתב שיר בו טען כי ישראל מסכנת את השלום. ראש הממשלה נתניהו גינה הדברים בחריפות, אך באירן בירכו. סגן שר התרבות שלח לסופר מכתב בו כתב: "אמירת האמת היא הדרך לעורר את שתיקת המערב"

גינטר גראס ואחמדינג'אד. באירן מחבקים (חדשות 2)

אירן בעד חתן הנובל: סגן שר התרבות האירני ג'וואד שאמאקדארי מברך היום על התבטאויותיו המסעירות של הסופר הגרמני חתן פרס נובל לספרות גינטר גראס - בהן טען כי ישראל מסכנת השלום. "אמירת האמת היא הדרך לעורר את שתיקת המערב", כתב שאמאקדארי במכתב לגראס.

"סופרים יכולים למנוע טרגדיות אנושיות באמצעות כתיבתם, באופן שצבאות אינם מסוגלים", הוסיף עוד הבכיר האירני במכתב המיוחד.

התגובה האירנית להתבטאות המסעירה באה 48 אחרי דבריו החריפים של ראש הממשלה בנימין נתניהו נגד גראס. בהודעה שפרסם בסוף השבוע, כתב ראש הממשלה: "ההשוואה המבישה שערך גראס בין ישראל לאירן, משטר המכחיש את השואה וקורא להשמדת ישראל, אומרת מעט מאוד על ישראל והרבה מאוד על מר גראס. זוהי אירן, לא ישראל, המהווה איום לשלום העולם וביטחונו, וזוהי אירן - ולא ישראל, המאיימת בהשמדה על מדינות אחרות".

"היה חבר באס.אס"

"במשך שישה עשורים הסתיר גראס את עברו כחבר ב'וואפן אס.אס'", תקף נתניהו. "לכן, אין זו כנראה הפתעה שהוא מגדיר את המדינה היהודית היחידה כאיום הגדול ביותר לשלום העולם ומתנגד להצטיידותה באמצעים להגנה עצמית. אולם, אנשים הגונים בכל העולם צריכים לגנות בחריפות את ההצהרות הנבערות והמבישות הללו".

לאחרונה פרסם גראס שיר בשם "מה שצריך להיאמר", אשר עורר סערה וזעם רב בגרמניה ובישראל. בשיר הוא מבקר בחמורה את עמדתה של ישראל מול תוכנית הגרעין של אירן ומכה על חטא, על כך שלא תקף את ישראל קודם לכן.

"מדוע המתנתי עד לגיל המאוחר הזה, עם טיפת הדיו האחרונה שלי כדי לומר: המעצמה הגרעינית הישראלית מסכנת את שלום העולם השביר גם כך?", כתב גראס בפואמה. הסופר בן ה-84 ביקר גם את מדיניות ממשלת גרמניה, שמוכרת צוללות לישראל. בשירו קרא גראס ל"פיקוח צמוד ורצוף של הפוטנציאל שבגרעין הישראלי והאירני בעזרת גופים ששני הצדדים מאשרים".

רוצים לקבל עדכוני חדשות שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק