ליברמן הורה: ישראל מנתקת קשר עם מועצת זכויות האדם של האו"ם

שר החוץ אביגדור ליברמן החליט לנקוט בצעד חריף בעקבות החלטת מועצת הזכויות האדם של האו"ם לחקור את הבנייה בהתנחלויות. גורם מדיני בכיר אישר בשיחה עם חדשות 2 כי ליברמן הורה לנתק כל קשר עם הגוף - כולל ביטול הופעותיו של השגריר למוסדות האו"ם בפני המועצה

גולדסטון - סיבוב שני? שר החוץ ליברמן הורה לנתק כל קשר עם מועצת האו"ם לזכויות אדם, כך אומר היום גורם מדיני בכיר לחדשות 2. ליברמן נתן את ההוראה, לפי אותו גורם, בתגובה להחלטת המועצה לחקור את הבנייה בהתנחלויות.

על פי ההנחיה שניתנה הבוקר, השגריר למוסדות האו"ם בז'נבה, רוני לשנו-יער, לא יופיע בפני המועצה ולא יענה לפניותיה לקבלת חומר ולתיאום ביקורים בישראל. בדיון שנערך בנושא בהנהלת משרד החוץ היו הסתייגויות, אך לבסוף הכריע השר על ניתוק הקשר - כך לפי הגורם.

בנוסף, ישראל תנסה לשכנע מדינות אחרות ובראשן ארה"ב להחרים את המועצה. הצעד נחשב לחסר סיכוי, אך בעל חשיבות ברמה ההצהרתית. מדובר, נזכיר, באותה המועצה שהשיקה את הוועדה של דוח גולדסטון על מבצע עופרת יצוקה בעזה. בזמנו ישראל לא הכריזה על נתק מוחלט עם המועצה, אך סירבה לשתף עמה פעולה בנושא.

בנושא החלטת בג"ץ על פינוי מגרון עוד השנה, אמר ליברמן כי "כולם מקבלים את הכרעת בג"ץ". עם זאת הוא הדגיש כי "המבחן הוא בחלופות שתציע הממשלה למתיישבים". לדבריו, האיום של ישראל ביתנו לפרוש מהממשלה היה רק במקרה של החלטה מדינית לפינוי בכוח. הוא הדגיש כי אין איום בפרישה, נוכח פינוי על פי פסיקת בג"ץ.

"הרשות מנסה להביך את ישראל"

בדבריו קרא ליברמן גם לבחינה כוללת של המדיניות כלפי הפלסטינים. "שלוש שנים כלום לא קרה", אמר. "הקיפאון לא משרת את ישראל". ליברמן יציע לנתניהו צעדים כלפי הרשות הפלסטינית, בעקבות הערכתו לפיה מדיניותם היא "חד צדדית ונועדה להביך את ישראל ולהציף בכל פעם את עניין ההתנחלויות".

לבסוף, התייחס שר החוץ גם לסוגיית הגרעין האירני. "אנו לא רואים שום החלטה אירנית לעצור את הגרעין", הבהיר. "צריך לתת את הזמן להבשלת המהלכים ובעיקר למו"מ עם שש המעצמות. קלינטון אמרה שזאת ההזדמנות האחרונה לאירנים - ובקרוב נדע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת