הרשות הפלסטינית התקבלה כמשקיפה בביהמ"ש הבינלאומי בהאג

לאחר שאיים בעבר כי יגיש בקשה להצטרפות למועצת הביטחון של האו"ם, יו"ר הרשות הפלסטינית רושם הישג משמעותי עם קבלת הרשות כמשקיפה. אבו מאזן: "החברות בבית הדין הבינלאומי היא רק המהלך הראשון שלנו במאבק נגד הכיבוש הישראלי"

אבו מאזן באו"ם. ארכיון (רויטרס)

בית הדין הבינלאומי בהאג אישר אמש (שלישי) את קבלתה של הרשות הפלסטינית כמשקיפה, צעד שלטענת הרשות מקדם את ניסיונותיה להתקבל כחברה מן המניין. אם תאושר החברות של הרשות הפלסטינית, עלול הדבר לפתוח את הדלת לתביעות של פשעי מלחמה כנגד ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההחלטה התקבלה בדיון פתוח של המדינות החברות בבית הדין. "הצעד שם את הרשות הפלסטינית במעמד דומה למדינות רבות אחרות, בהן גם ארצות הברית ורוסיה", דיווחה רשת אל-ג'זירה. "זה אומר שהמדינות החברות בבית הדין הבינלאומי רואות בפלסטין מדינה. ההחלטה היא סימבולית, אך מוסיפה למומנטום הבינלאומי של הרשות להכרה חוקית".

בקשת ההצטרפות הוגשה על ידי הרשות הפלסטינית כצעד ראשון לפני בקשה להצטרפות למועצת הביטחון של האו"ם. "החברות בבית הדין הבינלאומי היא רק המהלך הראשון שלנו במאבק נגד הכיבוש הישראלי" אמר יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בנאום שנשא באו"ם לפני כחודשיים. "לא נסכים אפילו לירי של כדור בודד. אנו מנהלים קרב מדיני שהוא מסובך ואף חשוב יותר. אנו עומדים על זכותנו להקמת מדינה עצמאית שבירתה מזרח ירושלים. אנו רוצים לוח זמנים ברור להקמת המדינה הפלסטינית של שנה, שנתיים או שלוש" הוסיף.

בתחילת החודש החליט הפרלמנט הצרפתי להכיר במדינה פלסטינית, ובכך הצטרפה צרפת לשוודיה, בריטניה וספרד שכבר הכריזו על הכרתן ברשות. למרות שמדובר בצעד סמלי בלבד, חברי הפרלמנט בפריז אמרו כי הם מקווים שממשלת צרפת תשתמש בהכרה במדינה פלסטינית כחלק מהמאמצים לפתור את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים.