ארה"ב הפשירה כספי הסיוע לרשות הפלסטינית

חצי שנה אחרי ה"עונש" על הפנייה לאו"ם, אישר הלילה הקונגרס האמריקני הפשרה חלקית של כספי הסיוע לרשות הפלסטינית, והחליט להעביר לקופת הרשות יותר מ-86 מיליון דולרים. זאת, בעקבות שיחה שקיימו אבו מאזן ואובמה בשבוע שעבר. הרפובליקנים זועמים על ההחלטה: "שהכסף לא יגיע לחמאס"

אבו מאזן ואובמה בזמנים טובים יותר (חדשות 2)

סוף לסנקציות: הקונגרס האמריקני החליט הלילה להפשיר את הסיוע הכספי שהובטח לרשות הפלסטינית, הנאמד ב-88.6 מיליון דולרים, יותר מחצי שנה לאחר ההחלטה להקפיא את הכספים. זאת, לאחר שיו"ר ועדת המשנה לסיוע חוץ בקונגרס, קיי גריינג'ר, הסירה את הווטו שהטילה על העברת הכספים.

האמריקנים תכננו להעביר לרשות הפלסטינית 147 מיליון דולרים, אך בקונגרס האמריקני הוחלט להעביר בשלב זה רק חלק מהסכום. גם את העברת הכספים הזאת התנו באי העברת הכספים לממשלת חמאס ברצועת עזה.

עונש על הפנייה לאו"ם

ההחלטה להפשיר את כספי הסיוע גררה ביקורת מצד גורמים רפובליקניים בקונגרס. "שבוע בלבד חלף מאז מתקפת הטילים האחרונה על ישראל, והממשל האמריקני לוחץ על הקונגרס לספק משאבים ומימון לרצועת עזה, שמאפשרים לחמאס להמשיך בניסיונו להשתלט על האזור", כתב אחד מחברי הקונגרס. "אסור שהכסף יגיע לחמאס".

בשבוע שעבר, לראשונה מזה חצי שנה, שוחחו בטלפון יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ונשיא ארצות הברית ברק אובמה. הנשיא האמריקני הדגיש בפני אבו מאזן כי יש לשוב מיד למשא ומתן עם ישראל, ללא תנאים מוקדמים.

בחודש אוקטובר בשנה שעברה, זמן קצר לאחר החלטתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לפנות לאו"ם ולבקש בהכרה במדינה פלסטינית, החליט הקונגרס האמריקני להקפיא סכום של 200 מיליון דולרים שיועד להגיע לרשות הפלסטינית. זאת, כתגובה על פניית הפלסטינים לאו"ם - חרף בקשת האמריקנים שלא יעשו כן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת