שרת החוץ של האיחוד האירופי חוזרת בה: "אין קשר בין עזה לטולוז"

ההתבטאות מעוררת המחלוקת של שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון זכתה לגינויים חריפים מגורמים בישראל, ובראשם מרה"מ. לאחר הדיון הדחוף שהתקיים היום בכנסת, חזרה בה השרה אשטון מדבריה ואמרה כי "אין כל קשר בין המצב בעזה לרצח בטולוז, דבריי הוצאו מהקשרם"

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון (רויטרס)

התבטאותה של שרת החוץ של האיחוד האירופי נגד הפיגוע בצרפת זכתה לגינויים חריפים מכל קצוות הקשת הפוליטית בישראל, ובראשם מראש הממשלה בנימין נתניהו, שכינה את הדברים מקוממים. זמן קצר לאחר מכן התקבלה הודעה מהשרה קתרין אשטון, בה אמרה כי חוזרת בה מההשוואה בין הפיגוע הרצחני בצרפת לפעילות צה"ל בעזה.

"בהערותיה, הנציבה העליונה התייחסה לטרגדיות שגובות את חיי ילדים, ולא השוותה כלל בין נסיבות המתקפה בטולוז לבין המצב בעזה", נכתב בהצהרה הרשמית.

בפגישה שערך בצהריים ראש הממשלה עם ראשי הרשויות בטכניון, ביקש נתניהו לפתוח את פגישתו בדקת דומייה לזכרם של קורבנות הטבח בצרפת. "הטרגיות והאכזריות במעשה הזה בולטים. מדובר בווידוא הריגה של ילדה בת 8, פראיות וחוסר אנושיות בהיקף שקשה לתאר. מה שקומם אותי במיוחד הייתה ההשוואה בין פעולות טבח ממוקדת על ילדים לבין פעולות המגן הכירורגיות של צה"ל, שנועדו לפגוע במחבלים המשתמשים בילדים כמגן חי", אמר ראש הממשלה.

מוקדם יותר התקיים דיון דחוף בכנסת, בו השתתף גם שגריר צרפת בישראל כריסטוף ביגו. את הדיון יזם יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות ח"כ דני דנון, שגם פנה לנציגת האיחוד האירופי במהלך הדיון. "דבריה של שרת החוץ, קתרין אשטון מהוות תעודת עניות לאיחוד האירופי. שרה במדינה אירופאית שהייתה אומרת דבר כזה הייתה צריכה להתפטר, אין מקום להשוואה בין רצח של ילדים קטנים מטווח אפס על רקע אנטישמי לבין המצב בעזה. אמירות מסוג זה מסוכנות לערכי האנושות כולה", אמר דנון.

התגובה של אשטון לא איחרה לבוא. זמן קצר לאחר הדיון העבירה השרה אשטון דרך נציגות האיחוד האירופי בישראל תגובה לפנייתו של ח"כ דנון בה נכתב כי "אין כל קשר בין המצב בעזה לרצח בטולוז- דבריי הוצאו מהקשרם" אמרה השרה.

גם שר החוץ אביגדור ליברמן את הדברים ומתח ביקורת על ההתבטאות מעוררת המחלוקת לפיה "גם בעזה יש הרוגים". אמש פרסמה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון הודעת גינוי יוצאת דופן לפיגוע. "כשאנחנו חושבים על מה שקרה היום בטולוז, כשאנחנו נזכרים במה שקרה בנורווגיה בשנה שעברה, כשאנחנו יודעים מה קרה בסוריה, כשאנחנו יודעים מה קורה בעזה ובחלקים נוספים של העולם, אנחנו חושבים על בני הנוער שאיבדו את חייהם ואני מעוניינת לחלוק להם כבוד", אמרה אשטון.

ליברמן, המבקר בסין, זעם על ההתבטאות. "אני מקווה שהיא תבחן אותם שוב ותחזור בה מהדברים", אמר ליברמן והוסיף: "אין אף צבא מוסרי בעולם כמו הצבא הישראלי, המסכן את חייליו שלו על מנת למזער את הסיכוי שאזרחים ייפגעו. הילדים שעליהם צריכה אשטון לתת את דעתה הם ילדי דרום ישראל החיים בחשש מתמיד מהתקפות הטילים הנשלחות לעברם מעזה".

ברק: מקווה שאשטון תבין את הטעות שעשתה ותחזור בה

יו"ר מפלגת קדימה ציפי לבני הביעה אף היא את מחאתה על דברי שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון. "ההשוואה של שרת החוץ של האיחוד האירופי בין רצח הילדים בטולוז והרצח שמבצע אסד בסוריה והמצב בעזה - פסולה, מקוממת ולא נכונה. הדרישה ממנה לחזור מדבריה נכונה", אמרה לבני.

שר הביטחון אהוד ברק הצטרף לגינויים ותקף את דבריה של שרת החוץ של האיחוד האירופי. ברק הגדיר את ההשוואה כמקוממת ורחוקה מהמציאות. "צה"ל פועל בעזה בזהירות המרבית כדי למנוע פגיעה בחפים מפשע. אני מקווה ששרת החוץ של האיחוד האירופאי תבין במהרה את הטעות שעשתה ותחזור בה מדבריה", אמר ברק.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת