אביגדור ליברמן בביקורו בסין: אירן היא איום לעולם כולו

שר החוץ אביגדור ליברמן נפגש עם בכירים סינים בבייג'ינג ודן עימם בשיתופי פעולה עם ישראל. במסיבת עיתונאים שנערכה בתום המפגש נשאל השר על נושא הגרעין האירני. ליברמן הצהיר כי לדעתו הקהילה הבינ"ל מסוגלת לעצור את תכנית הגרעין של טהרן, אך הדגיש: "סבב השיחות עם טהרן - הזדמנות אחרונה לפתור את הנושא בדרכי שלום"

סבב שיחות באסיה, ארכיון (רויטרס)

שר החוץ אביגדור ליברמן מזהיר שוב מפני הסכנות הצפויות מהתפתחות תכנית הגרעין האירנית. במפגש שערך עם סגן נשיא סין שי ג'ינפינג ועם שר החוץ יאנג ג'ייצ'ה, הדגיש ליברמן: "זכותנו להגן על עצמנו".

השר ליברמן דן עם עמיתיו על המשך חיזוק היחסים בין ישראל לסין, ועל קידום שיתוף הפעולה בנושאי חקלאות, מים, מדע וטכנולוגיה. אך במסיבת העיתונאים שנערכה בתום המפגש הנושא המרכזי היה דווקא הגרעין האירני.

ליברמן הדגיש בפני כלי התקשורת המקומיים כי למרות הסנקציות הכלכליות, עדיין לא ניתן להבחין במוכנות מצד האירנים לוותר על תכנית הגרעין. "אנו מעדיפים שהקהילה הבינלאומית תפתור את הבעיה באמצעות שיחות, אבל אם זה לא יקרה זכותנו להגן על עצמנו ואנו שומרים את כל האופציות על השולחן", הדגיש ליברמן.

"הקהילה הבינלאומית יכולה לעצור את אירן"

שר החוץ הישראלי אף ציין כי לדעתו הקהילה הבינלאומית מסוגלת להתמודד עם המשבר ללא צורך בהתערבות צבאית. "אנו מאמינים שהקהילה הבינלאומית מסוגלת לעצור את אירן וזהו עניין של רצון ונחישות". ליברמן הביע תמיכה בעמדת מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון, ואמר כי הוא "מסכים איתה שסבב השיחות שיחל באפריל עם אירן, הוא ההזדמנות האחרונה של האירנים לפתור את הנושא בדרכי שלום".

שר החוץ הדגיש כי תכנית הגרעין האירנית מהווה איום על העולם כולו והיא אינה בעיה ישראלית בלבד. "התוצאות יהיו קשות מאוד לעולם כולו ויביאו למירוץ גרעיני במזה"ת, אי יציבות פוליטית במדינות המזה"ת ואי יציבות במשק האנרגיה העולמי", ציין.

הכתבים הסינים התעניינו לא רק במתיחות עם טהרן אלא גם בהסלמה בדרום. בתשובה לשאלה על תקיפות צה"ל בעזה אמר ליברמן כי ישראל מעוניינת בשלום עם הפלסטינים, אך הדגיש כי מאז פינוי יישובי גוש קטיף מתקיים ירי בלתי פוסק מרצועת עזה. "כדברי האימרה הסינית הידועה: לא נתקוף אלא אם נותקף - אם נותקף נתקוף בנחישות בחזרה" אמר ליברמן בלשון המקומיים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת