הדיל של אובמה: עיכוב בתקיפת אירן תמורת מטוסי תדלוק ופצצות חודרות בונקרים

מקורות דיפלומטיים מדווחים כי במהלך פגישתם בבית הלבן, הציע הנשיא אובמה לרה"מ נתניהו לספק לישראל פצצות חודרות בונקרים ומטוסי תדלוק, זאת בתמורה לדחיית התקיפה הישראלית במתקני הגרעין של אירן, עד לאחר שנת הבחירות בארה"ב. נתניהו: "אין לנו את היכולות של ארה"ב, אבל אנחנו מדינה בעלת יכולת"

עסקת חבילה: בתמורה לדחיית התקיפה הישראלית באירן, הציע אובמה לנתניהו לספק לישראל מטוסי תדלוק ופצצות חודרות בונקרים כפי שביקשה - כך אומרים מקורות דיפלומטיים וגורמי מודיעין מערביים בדיווח שפירסם בן כספית בעיתון "מעריב".

על פי ההצעה האמריקנית, על ישראל להתחייב שלא לתקוף את מתקני הגרעין האירניים השנה, אלא רק לאחר שנת הבחירות בארה"ב. בתמורה להמתנה, מתחייבת ארה"ב להעניק לממשלה הישראלית את האמצעים הביטחוניים הנדרשים לכך.

"מכסחות הבונקרים" מדגם GBU-28

כבר ביום שלישי האחרון פרסמנו במהדורה המרכזית כי על אף המחלוקות סביב הטיפול באיום האירני, אמר גורם אמריקני בכיר כי נשיא ארה"ב אובמה "נוטה להיענות בחיוב" לבקשה ישראלית לספק פצצות חודרות בונקרים ומטוסי תדלוק.

כעת, על פי המקורות הדיפלומטיים, בתמורה להסכמת ישראל לדחיית התקיפה, הממשל האמריקני יספק לישראל את הפצצות המכונות "מכסחות הבונקרים" וכמה מטוסים בעלי יכולת לתדלק מטוסי קרב לטווחים ארוכים באוויר.

נתניהו: אנחנו מדינה בעלת יכולת

במקביל, בריאיון שהוקלט טרם המראתו לישראל ושודר הלילה ברשת FOX האמריקנית, התייחס ראש הממשלה להתמודדות מול הגרעין האירני ואמר: "אני לא מדבר על זה, רק אומר שלישראל יש חששות גדולים. אמנם אין לנו את היכולות הצבאיות של ארה"ב, אך בהחלט אנו מדינה בעלת יכולת".

אתמול בצהריים שב ראש הממשלה בנימין נתניהו לישראל לאחר סדרת פגישות ונאומים שבהם ניסה לשכנע את הממשל האמריקני כי לישראל יש זכות להגן על עצמה בכל שלב נגד הגרעין האירני. זמן קצר לאחר שמטוסו נחת, הצהיר נתניהו כי הוא מרוצה מידידיה של ישראל בעולם ובטוח שיעמדו לצדה בכל עת.

בנאומו מול אנשי השדולה הפרו-ישראלית החזקה בוושינגטון, הדגיש נתניהו את הסכנה באירן גרעינית. בנאומו אמר כי "ישראל צריכה שתמיד תהיה לה הזכות להגן על עצמה, אובמה הבטיח למנוע מאירן נשק גרעיני, גם ישראל נחושה שלא לאפשר לאירן נשק גרעיני - כל האופציות על השולחן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת