רה"מ לאובמה: טרם החלטנו על תקיפה

במהלך פגישתו עם הנשיא אובמה הצהיר רה"מ בפומבי על זכותה של ישראל להגן על עצמה. עם זאת, לדברי גורמים ישראלים ואמריקנים, נתניהו אמר כי טרם התקבלה החלטה על תקיפה. נתניהו העניק לנשיא העתק ממגילת אסתר

על רקע הניסיון האמריקני לשכנע את ישראל שלא לתקוף את מתקני הגרעין באירן, מעריך גורם בכיר בממשל האמריקני כי על פי הערכות ארה"ב, תקיפה ישראלית יכולה לגרום למלחמת עולם שלישית. עם זאת, מקורות ישראלים ואמריקנים מסרו הערב שנתניהו הבהיר לנשיא אובמה כי עדיין לא קיבל החלטה בנוגע לתקיפה אפשרית של מתקני הגרעין ברפובליקה האיסלאמית.

לדברי אותם גורמים, נתניהו הביע שביעות רצון מהפגישה ואמר כי זהו הישג שהנושא האירני הפך להיות הנושא המרכזי על סדר היום, גם בארה"ב וגם בעולם. במהלך הפגישה נתניהו נתן לאובמה עותק של מגילת אסתר עם איורים של זאב רבן, המספר את סיפור הניסיון להשמיד את העם היהודי בפרס - אירן של היום - לפני מאות שנים. ראש הממשלה לא הסתיר את כוונותיו גם באופן פומבי וחזר על עמדתו לפיה לישראל יש את הזכות להגן על עצמה.

בכיר אמריקני: תקיפה באירן תביא למלחמת עולם שלישית

מוקדם יותר הביע הגורם האמריקני הבכיר חשש מאפשרות של תקיפה ישראלית. על פי אותו גורם אמריקני, כל גורמי המודיעין האמריקנים בטוחים שהצמרת בישראל כבר החליטה לתקוף באירן, אלא אם כן יחול שינוי משמעותי בשבועות או בחודשים הקרובים בתכנית הגרעין האירנית.

אותו גורם בכיר הדגיש בשיחה עם חדשות 2 שיש מחלוקת בין ישראל לארה"ב בשאלת "היום שאחרי", שמשמעותו המחיר של תקיפה של מתקני הגרעין באירן. האמריקנים מזהירים באמצעות מסרים שונים, שמתקפה ישראלית תגרום למלחמה אזורית ואולי למלחמת עולם שלישית. הם חושבים שמדינות ערב יצטרפו למחמה נגד ישראל, בלחץ הרחוב הערבי.

הם מתארים תרחיש בו תהיה מתקפה של אלפי טילים תוביל לאלפי הרוגים. נמל התעופה בן גוריון ייסגר והבורסה תקרוס, מה שיוביל לפגיעה אנושה בכלכלה הישראלית והדבר יוביל למירוץ חימוש באזור כמו טורקיה וערב הסעודית.

עוד טוען אותו בכיר כי התחושה היא שהציבור בישראל כלל לא מודע להשלכות ההרסניות של ההחלטה לתקוף - "זאת כמעט התאבדות", הדגיש.

בתגובה אומרים בסביבת נתניהו: זה חלק מהניסיון האמריקני לכבול אותנו, להלך אימים על הציבור הישראלי כדי לכבול אותנו מהחלטה. לטענתם, צריך לקחת את הדברים בעירבון מוגבל. נתניהו ינאם לפנות בוקר (5:00 לפנות בוקר שעון ישראל) בוועידת איפא"ק בוושינגטון. את נאום ראש הממשלה נעביר כאן באתר בשידור חי.

נתניהו ואובמה נועדו בבית הלבן

הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארצות הברית ברק אובמה שנערכה היום, החלה ברגל ימין, עם התבטאותו של אובמה בעד ישראל רגע לפני תחילתה. "ארצות הברית תמיד תתמוך בישראל", אמר אובמה. בפגישה השתתפו גם מזכירת המדינה הילרי קלינטון ושר ההגנה האמריקני לאון פאנטה.

"ברור שהחלק העיקרי של השיחה יעסוק בנושא אירן", אמר אובמה והדגיש את דאגתו מפיתוח היכולות הגרעיניות האירניות. "כפי שהבהרתי אתמול, האינטרס האמריקני הוא שאירן לא תחזיק ביכולות גרעיניות. יש חלון שמאפשר פתרון דיפלומטי בכיוון הזה. כדי למנוע מהאירנים לקבל את ההחלטה שהם עדיין לא קיבלו בנוגע לנשק הגרעיני", הוסיף אובמה. 

נתניהו מבחינתו הדגיש את האפשרות שבה ישראל בכל זאת תפעל לבד. "ישראל חייבת להיות בעלת יכולת להגן על עצמה, בעצמה ולהיות ריבונית לקבל את ההחלטות בנוגע לעצמה, וההחלטות הקשורת בהגנתה, העם היהודי שולט בעתידו, ולכן מחוייבתי כראש ממשלת ישראל זה לדאוג שישראל תוכל לקבל בעצמה את ההחלטות הקשורות בעצמה", אמר ראש הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת