לפני הפגישה עם רה"מ: פרס ואובמה דנו בגרעין האירני

אחרי נאומי הכבוד ההדדיים בוועידת איפא"ק, התפנו הנשיא פרס והנשיא אובמה לדון לדון בנושאים שעל סדר היום: הגרעין האירני ותהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. "קיפאון בתהליך השלום יחזק את חמאס ואת ציר הטרור באזור כולו", הזהיר פרס

אחרי הנאומים המחבקים, נפגשו הערב נשיא המדינה שמעון פרס ונשיא ארצות הברית ברק אובמה. השניים דנו בגרעין האירני, בדרכים לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים ובהרחבת שיתוף הפעולה בין ישראל לארצות הברית.

בפתח הפגישה הודה הנשיא פרס לנשיא אובמה על נאומו והדגיש כי יש לחזק את הקולות המתונים ברשות הפלסטינית. "קיפאון בתהליך השלום יחזק את חמאס ואת ציר הטרור באזור כולו", אמר פרס לאובמה - שהשיב מצדו כי קידום השלום על בסיס שתי מדינות לשני עמים הוא אינטרס לאומי בטחוני של ישראל וכי ארצות הברית תבטיח כי בכל הסכם שלום יישמרו האינטרסים הביטחוניים של ישראל.

קבלת פנים חמה לפרס באיפא"ק

בפתח נאומו האוהד הערב בוועידת איפא"ק, הקדיש אובמה מספר דקות של כבוד לנשיא שמעון פרס. "במהלך חייו הוא נאבק עבור עצמאותה של ישראל, לשלום ולביטחון", אמר אובמה והכריז כי יעניק לעמיתו הישראלי את מדליית החירות הנשיאותית - אחד משני העיטורים הגבוהים ביותר שבסמכות הנשיא האמריקני להעניק.

אובמה סקר את פעילותו הציבורית של הנשיא פרס ושיבח אותו. "אני מודה על עשייתו והדוגמא ששימש, ואני גאה להכריז כי באביב אזמין אותו לבית הלבן ואעניק לו את העיטור האזרחי הגבוה - מדליית החירות הנשיאותית", אמר הנשיא האמריקני.

"לימד אותנו לדרוש יותר מעצמנו"

עם הצהרתו קמו על רגליהם אלפי הנוכחים בטקס, וכשעל המסכים הגדולים באולם נראה הנשיא פרס - הריעו ההמונים על ההצהרה. "הוא לימד אותנו לדרוש יותר מעצמנו ולגלות יותר אמפתיה כלפי בני האדם", אמר אובמה ולאחר התשואות המשיך בנאומו.

מיד אחרי נאומו של פרס, מספר דקות לפני נאומו של הנשיא אובמה, קיבל הנשיא הישראלי את מדליית ההוקרה של ועידת איפא"ק מנשיא הוועידה. ההמונים קמו גם אז ומחו כפיים לפרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת