נתניהו: "מברך על נאום אובמה"

לקראת פגישתו עם הנשיא האמריקני אובמה מחר, ובעת שהוא מבקר בקהילה היהודית בקנדה, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לנאומו של הנשיא האמריקני מול ועידת איפא"ק הערב. נתניהו בירך על הגישה של אובמה כלפי אירן ואמר כי הוא "מצפה לדון בהן מחר עם הנשיא"

אחרי נאומיהם של הנשיא האמריקני אובמה והנשיא הישראלי שמעון פרס, ולקראת פגישתו עם אובמה מחר, הגיב הערב מקנדה ראש הממשלה בנימין נתניהו לדברים. בכניסתו לפגישה עם ראשי הקהילה היהודית בקנדה, אמר נתניהו: "שמעתי את נאום הנשיא אובמה, ואני מעריך את זה שהוא שב והדגיש את עמדתו שאסור לאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני וכל האופציות על השולחן בנושא זה".

נתניהו הוסיף כי הנושא האירני חשוב מאין כמוהו ואמר: "אני מעריך גם את העובדה שהוא הבהיר כי בכל הקשור לאיראן בעלת נשק גרעיני, הכלה אינה אופציה, ואולי יותר מכל אני מעריך את הצהרתו שישראל חייבת להיות מסוגלת להגן על עצמה בעצמה כנגד כל איום", אמר נתניהו.

לקראת פגישתו עם אובמה מחר, אמר נתניהו: "אני מעריך את כל ההצהרות הללו ומצפה לדון בהם מחר עם הנשיא. דיברתי גם עם הנשיא שמעון פרס וברכתי אותו על כך שהוא עומד לקבל את מדליית החירות. זהו עיטור גדול שמוענק לנשיא פרס בזכות, וכבוד גדול למדינת ישראל".

אובמה: "מניעת אירן גרעינית - אינטרס עולמי"

הנשיא האמריקני ברק אובמה התייחס בנאומו לאיום האירני, אותו הגדיר כאיום כלל עולמי: "תכנית הגרעין האירנית", אמר הנשיא האמריקני, "היא איום שעשוי להביא את הרטוריקה החמורה ביותר נגד ישראל יחד עם הנשק המסוכן ביותר. בואו נתחיל מהאמת הבסיסית שכולם מבינים, שום ממשל ישראלי לא יכול לסבול נשק גרעיני בידי הממשל שמכחיש את השואה. מאיים למחוק את ישראל מהמפה ותומך בטרור שמחויב להרס ישראל", אמר אובמה.

"אני מבין את האחריות הכבדה על כתפיהם של בנימין נתניהו, אהוד ברק ושאר מנהיגי ישראל. אירן גרעינית עומדת לחלוטין בניגוד לאינטרסים של ישראל, אבל היא גם עומדת בניגוד לביטחונה של ארצות הברית. ובאמת, זהו אינטרס של העולם כולו, למנוע מאירן נשק גרעיני".

פרס: "השלום שלנו - הסיוט של אירן"

קודם לכן נאם הנשיא פרס בוועידת איפא"ק והתייחס אף הוא לנושא האירני. "שלום שהוא חלום לשנינו, הוא סיוט לאייתולות באירן. הם מפחדים מהשלום", אמר הנשיא, "לאירן יש משטר רע, מושחת ואכזרי, המבוסס על שחיתות, אירן היא המממנת של הטרור העולמי, היא סכנה לכל העולם, היא מאיימת על ברלין, כמו גם מדריד, דלהי וכן בנגקוק. אירן שואפת לשלוט במזה"ת. עלינו לעצור אותה ואנחנו אכן נעצור אותה. ישראל חוותה את זועות המלחמה, אך שלום הוא תמיד האפשרות הראשונה שלנו", תקף פרס בחריפות את השלטון האירני.

"אולם, אם יכריחו אותנו להילחם, סמכו עליי, אנחנחו ננצח. הנשיא אובמה מנהיג ומיישם מדיניות בינלאומית החלטית נגד אירן תוך שהוא כופה עליה סנקציות. אובמה הבהיר שארה"ב לא תרשה לאירן להיות גרעינית. הוא הבהיר שריסון אינו מדינות תקפה, וכפי שציין, כל האפשרויות על השולחן", אמר פרס והוסיף: "חבריי היקרים, ארה"ב וישראל שותפות לאותה מטרה - למנוע מאירן לפתח נשק גרעיני. אין מרווח בינינו, המסר שלנו ברור: אירן לא תפתח נשק גרעיני".

"אירן חמושה בגרעין תזיק מאוד להסכם אי הפצת הנשק הגרעיני עליו עבדנו כה קשה", המשיך הנשיא אובמה. "יש סכנה שהנשק האירני יגיע לידי ארגוני טרור וכמעט ודאי שמדינות נוספות באזור ינסו להשיג נשק גרעיני ויעודדו מרוץ גרעיני באחד האזורים האלימים בעולם. זה יעצים את הממשל שרודף את עמו שלו. זו הסיבה בגינה הבטחתי לעם האמריקני לפני ארבע שנים, שנשתמש בכל הכלים שיש בידנו כדי למנוע מאירן נשק גרעיני - זה מה שאנו עושים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת