פרס: "אירן מאיימת על העולם כולו, גם על מדריד ועל ברלין"

השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון מארחת את נשיא המדינה ואת עמיתו האמריקני. פרס בהתייחסות דרמטית לסוגיית איום הגרעין האירני: "אירן היא משטר רע, מושחת ואכזרי, המבוסס על שחיתות, אירן היא הממננת של הטרור העולמי"

יומיים מדיניים סוערים החלו הערב, כשנשיא המדינה שמעון פרס עלה אל דוכן הנואמים בוועידת איפא"ק ונשא שם נאום שבמרכזו התייחס לאיום הגרעין האירני כאמצעי לחץ נוסף של ירושלים על הממשל האמריקני להחריף את הקו מול טהרן. את הכנס אנו מעבירים בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

"הייתה לי הזכות לעבוד עם אבי האומה שלנו, בן גוריון הבלתי נשכח", אמר הנשיא בפתח נאומו. "בשביל בן גוריון, מנהיגות גדולה הפכה למצפן שלי. יש ארבעה ערכים עיקריים: הליבה המוסרית, השלום והביטחון, החיפוש אחר הידע והברית שלנו עם ארה"ב. הקוד המוסרי הוא חזרה לספר וערכיו, שאיפשרו לעם היהודי לשרוד 4,000 שנה, בשל האיכות ולא בשל הכמות, לא אלפי רובים, אלא עשר דיברות, שהנחו אותנו".

"אנחנו מונחים על ידי קול הנביאים שלנו, אומר מה המשמעות בעיני, להיות צודק, לעשות צדק ולא למנוע מאף אחד צדק. המרדף אחר השלום הוא לא הזדמנות חולפת אלא חובה מוסרית, אבן הפינה של הביטחון של אומתנו. כדי לעשות שלום, על ישראל להיות חזקה ואני מבטיח לכם – ישראל חזקה".

הנשיא תקף בחריפות את השלטון באירן

"שלום שהוא חלום לשנינו, הוא סיוט לאייתולות באירן. הם מפחדים מהשלום. אירן הוא משטר רע, מושחת ואכזרי, המבוסס על שחיתות, אירן היא הממננת של הטרור העולמי, היא סכנה לכל העולם, היא מאיימת על ברלין, כמו גם מדריד, דלהי וכן בנגקוק. אירן שואפת לשלוט במזה"ת. עלינו לעצור אותה ואנחנו אכן נעצור אותה. ישראל חוותה את זועות המלחמה, אך שלום הוא תמיד האפשרות הראשונה שלנו", תקף פרס בחריפות את השלטון האירני.

"אולם, אם יכריחו אותנו להילחם, סמכו עליי, אנחנחו ננצח. הנשיא אובמה מנהיג ומיישם מדיניות בינלאומית החלטית נגד אירן תוך שהוא כופה עליה סנקציות. אובמה הבהיר שארה"ב לא תרשה לאירן להיות גרעינית. הוא הבהיר שריסון אינו מדינות תקפה, וכפי שציין, כל האפשרויות על השולחן", אמר פרס והוסיף: "חבריי היקרים, ארה"ב וישראל שותפות לאותה מטרה – למנוע מאירן לפתח נשק גרעיני. אין מרווח בינינו, המסר שלנו ברור: אירן לא תפתח נשק גרעיני". 

"מעריץ את האומץ של העם הסורי"

פרס התייחס גם לטבח בסוריה ואמר, כי "עם שפיכות דמים קשה בסוריה, היכן שרודן טובח בבני עמו ובילדיהם. אני מעריץ את האומץ של העם הסורי ומאחל להם חירות ושלום מעומק לבי. למרות הסערה, עלינו להושיט יד לעולם הצעיר בעולם הערבי, אלה ששואפים לחופש, שלום ודמוקרטיה".

"הפלסטינים הם השכנים שלנו לכל החיים, חייבים ואפשר להשיג שלום עמם, המבוסס על פתרון שתי מדינות: מדינה יהודית ישראל ומדינה ערבית פלסטין. ראשי ממשלה בעבר ובהווה קיבלו את הרעיון וכן נשיאי ארה"ב קלינטון, בוש ואובמה". לדבריו של פרס, "העיקרון של פתרון שתי המדינות הוא חיוני לישראל. אנחנו רוצים לשמר ישראל יהודית, דמוקרטית ואטרקטיבית. אני נפגש מעת לעת עם עבאס ופיאד, הם צריכים ורוצים שלום. אני מאמין שהשלום אפשרי. הם הפרטנרים שלנו, לא חמאס".

"ארצות הברית הייתה ולעד תישאר המנהיגה הבלתי מעורערת של העולם החופשי", המשיך הנשיא פרס וזכה לתשואות פעם נוספת. "היא החברה הבלתי ניתנת לערעור של העם שלנו. היום, יותר מאי פעם, העולם זקוק לאמריקה. נפלה בחלקי הזכות לפגוש את כל הנשיאים האמריקנים ב-50 השנים האחרונות - דמוקרטים ורפובליקנים. התרשמתי עד מאוד מהמחויבות שלהם והאיכפתיות שלהם כלפי ישראל...מר אובמה, נהיה אסירי תודה לעולם על תמיכתך הבלתי מהוססת ועל הברית בין אמריקה לישראל".

"כשפגשתי את הנשיא אובמה, כשהיה סנאטור מטעם מדינת אלינוי, ראיתי לפניי מנהיג נולד. המחויבות שלו כלפי ישראל הייתה ניכרת. אדוני הנשיא, אני יודע שמחויבותך לישראל עמוקה ונחרצת. תחת הנהגתך, שיתוף הפעולה הביטחוני בין ארצות הברית לישראל הגיע לרמות הגבוהות ביותר. יש לנו חבר בבית הלבן, המייצג את הערכים האמריקניים. תודה לך, אדוני הנשיא אובמה, בשם העם שלי...שאלוהים יברך את אמריקה, שאלוהים יברך את ישראל".

בהמשך האירוע, יינאם גם אובמה עצמו לפני קהל החברים בשדולה הפרו-יהודית ונראה כי לא יוכל להימנע גם כן מהתייחסות לסוגיה, הנחשבת לבוערת ביותר שנמצאת על סדר היום בין שתי המדינות. עם תום הוועידה תיערך פגישה בין פרס לבין אובמה בבית הלבן.

מחר יארח הנשיא האמריקני במעונו את ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגיע לוושינגטון בתום ביקור בקנדה. שר החוץ אביגדור ליברמן הגדיר הבוקר את הפגישה בין השניים כ"אחת החשובות ביותר אי פעם בין ראש ממשלה ישראלי לבין נשיא אמריקני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת