מחוקקת בריטית אמרה שישראל תיעלם - והודחה

ג'ני טונג, חברת בית הלורדים הבריטי, הודחה מתפקידה אחרי שאמרה כי "ישראל לא עומדת להיות שם לתמיד". חברת המפלגה הליברל-דמוקרטית, חלק מהקואליציה של רה"מ קמרון, עוררה סערה לאחר שאמרה בדיון אקדמי כי "יום אחד לארצות הברית יימאס לתת 70 מיליארד דולר בשנה למה שאני קוראת - נושאת המטוסים האמריקנית במזרח התיכון"

מחוקקת בריטית ממפלגת הקואליציה הליברל-דמוקרטית הודחה ממפלגתה, ובקרוב תודח גם מפעילות פוליטית, אחרי שאמרה במהלך דיון באוניברסיטה: ישראל "לא עומדת להיות שם לתמיד".

ג'ני טונג, חברה בבית הלורדים המכובד - הבית העליון של הפרלמנט הבריטי, ידועה באמירותיה השנויות במחלוקת בנוגע לישראל. דעותיה העלו לא פעם ביקורת בקרב קהילה היהודית, כמו גם בין יריביה הפוליטיים.

 "ישראל תקצור את מה שזרעה"

טונג הייתה אורחת הכבוד בדיון שנערך באוניברסיטה של מידלאסקס, אולם הדברים שאמרה שם הגיעו עד לווסטמינסטר בלונדון. "ישראל היזהרי, ישראל לא עומדת להיות שם לתמיד", קראה חברת הפרלמנט. "יום אחד לארצות הברית יימאס לתת 70 מיליארד דולר בשנה למה שאני קוראת - נושאת המטוסים האמריקנית במזרח התיכון - זו ישראל".

"יום יבוא ובו אזרחי ארצות הברית יגידו ללובי בארצות הברית - מספיק זה מספיק", המשיכה טונג לתקוף. "זה לא יימשך לתמיד. ישראל תאבד את התמיכה בה ואז הם יקצרו את מה שהם זרעו". בסרטון המתעד את דבריו שעלה לרשת ניתן לשמוע אנשים בקהל זועקים - "אלו שטויות".

מנהיג מפלגתה של טונג וסגן ראש הממשלה ניק קלג אמר שדבריה הם "פוגעניים ושגויים" ולא משקפים את ערכי המפלגה. קלג הוסיף כי המפלגה בהחלט תומכת במאבק הפלסטיני – אבל בדרכים של שלום על פי עקרון שתי המדינות לשני עמים, ו החליט להדיח את טונג משורות המפלגה.