ארה"ב: "הבנייה בהתנחלויות פוגעת בסיכויי השלום"

לאחר שאתמול אישר המנהל האזרחי בניית 695 יחידות דיור בהתנחלות שבות רחל, בעולם מגנים את ההחלטה. דובר משרד החוץ האמריקני מזהיר כי הבנייה בהתנחלויות פוגעת בתהליך השלום. שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון: "מודאגת מאוד מההחלטה"

התנחלות שפונתה סמוך לשילה. ארכיון (רויטרס)

כשבועיים לפני פגישתו המתוכננת של רה"מ נתניהו עם הנשיא אובמה בוושינגטון, ארה"ב והאיחוד האירופי הגיבו בחריפות להחלטת המנהל האזרחי אתמול, שאישרה בניית 695 יחידות דיור בהתנחלות שבות רחל.

"איננו מאמינים שהצעד הזה מועיל בצורה כלשהי להשבת שני הצדדים לשולחן המו"מ", אמר הלילה דובר משרד החוץ בוושינגטון מארק טונר. טונר, שאמר כי אינו מכיר את תוכניות הבנייה שאושרו, הוסיף כי "אנו מעוניינים בהסדר כולל שמתווה באופן ברור את הגבולות ופותר את המחלוקות".

גם הממונה על קשרי החוץ באיחוד האירופי קתרין אשטון הגיבה להחלטת המנהל האזרחי: "אני מודאגת מאוד מאישור הבנייה בשבות רחל וקוראת לישראל לכבד את מחויבויותיה במסגרת מפת הדרכים ולבטל את ההחלטה".

"על ישראל להקפיא הבנייה בהתנחלויות"

"ההתנחלויות הן בלתי חוקיות תחת החוק הבינלאומי. מפת הדרכים של הרביעייה הבינלאומית קובעת כי לא זו בלבד שעל ישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, אלא שעליה גם לפרק את ההתנחלויות שהוקמו החל במרס 2001", הוסיפה אשטון.

שליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי כינה את החלטת המנהל האזרחי "מצערת" והוסיף כי היא "מרחיקה אותנו עוד יותר מהיעד - פתרון שתי מדינות לשני עמים".

ועדת התכנון במנהל האזרחי אישרה אתמול בניית כ-500 יחידות דיור בהתנחלות שבות רחל, שנמצאת בגוש יישובי שילה שבחבל בנימין. במקביל אישרה הוועדה בדיעבד עוד 195 יחידות דיור שכבר נבנו במקום.

במערכת הביטחון ביקשו אתמול להרגיע את המתנגדים וטוענים כי מדובר בשלב ראשוני שנקבע על ידי ועדה בדרג נמוך. גורמים במשרד הדגישו כי בניית הדירות טעונה אישור של הדרג המדיני וכי השלב המעשי עשוי להתחיל רק בעוד שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת