אובמה: "נחושים למנוע אירן גרעינית"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נשא הלילה את נאום "מצב האומה" המסורתי שלו. הנשיא התייחס לנושא של אירן גרעינית, אמר כי אינו פוסל אף אופציה ושיבח את הקהילה הבינלאומית על אחדותה בנושא. עוד אמר הנשיא כי לארה"ב "מחויבות ברזל לביטחון ישראל"

"שלא יהיה ספק: ארצות הברית נחושה למנוע מאירן השגת נשק גרעיני", זו היית אחת הנקודות המרכזיות אותן העביר הנשיא האמריקני ברק אובמה בנאום "מצב האומה" השנתי. "אינני מוריד אף אפשרות מהשולחן על מנת להשיג מטרה זו", אמר הנשיא.

"פתרון של שלום לעניין זה עדיין אפשרי, ועדיף בהרבה, ואם אירן תשנה כיוון ותעמוד בהתחייבויותיה, היא תוכל לחבור בחזרה לקהילת האומות", אמר אובמה והוסיף: "קחו את אירן כדוגמה. דרך כוחה של הדיפלומטיה, עולם שהיה בדעות חלוקות בנוגע להתמודדות עם תכנית הגרעין האירנית עומד עכשיו מאוחד".

"המשטר (האירני) מבודד מאי פעם; מנהיגיו ניצבים בפני סנקציות משתקות, וכל עוד הם מתחמקים מהמחויבויות שלהם, הלחץ הזה לא ייפסק", אמר הנשיא האמריקני.

לגבי היחסים עם ישראל אמר הנשיא אובמה: "מחויבות הברזל שלנו, ואני אכן מתכוון למחויבות ברזל, לביטחון ישראל, הניבה את שיתוף הפעולה הצבאי בקרוב ביותר בין שתי המדינות בהיסטוריה".

בנוגע לנעשה בסוריה, אמר הנשיא האמריקני: "אין לי כל ספק שמשטר אסד יגלה בקרוב שאת כוחות השינוי לא ניתן להשיב לאחור, ושאת כבוד האדם לא ניתן למנוע. איך השינוי האדיר הזה יתרחש טרם ידוע, אך יש לנו עניין גדול בתוצאה. למרות שהתוצאה תלויה בתושבי האזור, אנו נתמוך בערכים ששירתו את המדינה שלנו, נעמוד נגד אלימות ואיום".

"אנו נעמוד על זכויותיהם של כל בני האדם", אמר אובמה בסיכום דבריו, "גברים ונשים, נוצרים, מוסלמים ויהודים. אנו נתמוך במדיניות של דמוקרטיות חזקות ויציבוק ושוק חופשי, משום שהרודנות אינה מהווה יריב ראוי לחירות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק