דיווח: "המוסד זייף דרכונים אמריקנים"

עיתונאי אמריקני חשף כי סוכני מוסד, שהשתמשו בדרכונים אמריקנים מזוייפים, ניסו לגייס בפקיסטן פעילי טרור שיסכימו לבצע פיגועים באירן. על פי הדיווח, הסוכנים שעלו בין השנים 2007-2008, ערערו את היחסים ושיתוף הפעולה הביטחוני עם ארה"ב בתקופת כהונתו של הנשיא בוש

האם המוסד עשה שימוש, ללא אישור, בדרכונים אמריקניים כדי לגייס מחבלים לבצע פיגועים באירן וגרם למשבר ביחסים שבין ישראל לארצות הברית? עיתונאי "פוריין פוליסי" האמריקני, מרק פרי, חשף הערב כי בין 2007-2008 עסק הביון הישראלי בגיוס פעילי טרור מפקיסטן כדי שאלו יבצעו פיגועים בשטח הרפובליקה האיסלאמית. לפי התחקיר, משהדבר נודע לנשיא ארצות הברית דאז, ג'ורג' בוש, זעם האחרון על ישראל - ובתגובה, צמצם את שיתוף הפעולה הביטחוני עמה.

לפי הדיווח, השתמשו אנשי המוסד בדרכונים של ארצות הברית כדי לגייס סוכנים לפיגועים באירן מקרב ארגון "ג'ונדאללה" הפקיסטני. עיקר פעילות הגיוס התבצעה בלונדון מאחורי גבה של וושינגטון, וכשהדבר נחשף - עוררה הפרשה הלם בדרגים הבכירים של של קהילת המודיעין בפנטגון. בתחקיר נכתב כי במוסד לא הסתירו את המבצע. בכיר מודיעין אמריקני לשעבר צוטט בכתב כאומר: "מדהים היה לגלות שהישראלים סברו שביכולתם לעשות את כל זה - מבלי להיתפס. הם גייסו את הסוכנים באופן כמעט גלוי לגמרי, והם כלל לא היו מוטרדים מדעתנו על כך".

בתחקיר נכתב כי הפרשה העיבה על יחסי ארצות הברית-ישראל עד לסיום כהונתו של בוש. אחד הבכירים לשעבר בממשל שצוטט בכתבה אמר כי בוושינגטון סברו אז כי הגיעה העת "להסיר את הכפפות בכל הנוגע לישראל", אך אמר כי בסופו של דבר לא נעשה דבר - בשל "רפיסות פוליטית".

פרי טען כי מאז התפוצצות הפרשה ועד הוראה בנושא שנתן הנשיא הנוכחי, ברק אובמה, לא התקיים שיתוף פעולה בין ארצות הברית לבין ישראל בסוגיות מודיעיניות הנוגעות לגרעין האירני. לפי התחקיר, גם כעת מדובר בדיאלוג מצומצמם מכפי שהתקיים טרם הפרשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת