בכיר פלסטיני: "עבדאללה מלך ירדן מאוכזב מישראל"

חבר הוועד המרכזי של פתח התייחס למגעים המדיניים בעמאן והנמיך את רף הציפיות לכך שאלו אכן יוכלו להביא את שני הצדדים בחזרה אל שולחן הדיונים. "ישראל לא מעוניינת לבצע מהלך רציני אלא מוכנה לנקוט צעדים שהם לא מעבר למחוות או צעדים בוני אמון", הוא האשים

עבדאללה מלך ירדן (רויטרס)

השיחות שנערכות לאחרונה בעמאן בין ישראל לפלסטינים בעמאן אמורות להתחדש בשבוע הבא, אבל ברשות הביעו היום סקפטיות באשר ליכולתן להשיב את שני הצדדים אל שולחן המשא-ומתן. חבר הוועד המרכזי של פתח, מוחמד עלול, סיפר כי עבדאללה מלך ירדן "מאוכזב מהעמדות שהציג הצד הישראלי, שאינן יכולות להוביל לשום התקדמות וכלל לא נוגעות לסוגיות ליבה דוגמת הסדרי הביטחון והגבולות".

עלול צוטט בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען". הוא אמר כי נציגי הרשות הציגו לצד השני דרישות שלדבריו "לא היו חדשות", והאשים כי "ישראל לא מעוניינת לבצע מהלך רציני אלא מוכנה לנקוט צעדים שהם לא מעבר למחוות או צעדים בוני אמון - דוגמת הסרת מחסומים נוספים ושחרור אסירים". עלול טען כי המלך עבדאללה מצדד בעמדה הפלסטינית ואמר כי "בפגישה עמו, היה ברור שהוא מבין את המצב ואת מידת העקשנות והסרבנות של הצד הישראלי".

בניגוד לנימה השלילית הנוכחית, הסתכמה הפגישה הראשונה בין הצוותים באווירה חיובית לכל הצדדים. שר החוץ של ירדן מסר באמצעות חשבון הטוויטר שלו כי הפגישה הייתה "מעשית ומוצלחת", אך כבר אז ביקש להנמיך את רף הציפיות ואמר כי "בין שני הצדדים קיים עדיין פער עמדות גדול".

במפגש הראשון הועבר לפלסטינים מסמך ובו 21 עקרונות שהציגה ישראל למשא-ומתן. בין היתר, נגעו הדברים להכרח בגיבוש הסדרי ביטחון ולנוכחות ישראלית בבקעת הירדן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת