בלחץ אמריקני: טורקיה הקפיאה התביעות נגד ישראל

בלי התנצלות או פיצויים מצד ישראל, הורתה התביעה הכללית בטורקיה להקפיא את ההליכים המשפטיים נגד הישראלים בפרשת משט ה"מרמרה", כך מדווח הבוקר "ידיעות אחרונות". על פי הדיווח - ההיענות הטורקית למהלך בוצעה כחלק מהתחזקות היחסים עם האמריקנים, וברקע הלחץ של וושינגטון לחימום היחסים בין ישראל לטורקיה

צעד בדרך לנרמול היחסים? התובע הכללי בטורקיה הנחה להקפיא את ההליכים המשפטיים נגד הגורמים הצבאיים והמדיניים בישראל שהיו מעורבים בהשתלטות על ספינת ה"מרמרה", כך אומרים גורמים במחלקת המדינה האמריקנית כפי שמדווח הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

על פי הדיווח, התביעה הכללית בטורקיה קיבלה הנחיה לבטל את ההליכים נגד הגורמים שנתנו את ההוראה להשתלט או השתלטו בפועל על הספינה, באירוע שבו נהרגו תשעה אזרחים טורקים בחודש מאי 2010. במחלקת המדינה האמריקנית אמרו כי להחלטה יש קשר למאמצים שעושה הממשל האמריקני להפשיר את המתיחות בין ישראל לטורקיה. במקביל, ממשיך שליח ראש הממשלה דוד מידן בניסיונותיו למצוא נוסחה שתאפשר לשני הצדדים לסיים את העוינות המתמשכת.

השפעה חיובית אמריקנית

העיתון מדווח כי בעבר התנתה טורקיה את הפסקת ההליכים המשפטיים בהתנצלות ישראלית ובתשלום פיצויים למשפחות הנפגעים וההרוגים הטורקים. התביעה הטורקית איימה להעביר צו מעצר בינלאומי נגד הגורמים הישראליים שהיו קשורים לפעולה, לרבות קצינים בכירים. טורקיה התכוונה לתבוע את ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג - ובמקביל איימה להגיש תביעות פרטיות של אזרחים טורקים שנפגעו על המרמרה כנגד חיילי השייטת. כל זאת הותנה בהתנצלותה של ישראל על אירועי המשט, ובתמורה מענק פיצויים למשפחות ההרוגים.

ההסכמה הטורקית להקפיא את ההליכים המשפטיים נגד ישראל, מבטאת את היחסים ההולכים והמתהדקים בין טורקיה לארצות הברית, על רקע אינטרסים אזוריים משותפים מול סוריה, אירן ועירק. גורמים בממשל האמריקני אמרו ל"ידיעות אחרונות" כי במסגרת המאמצים להורדת המתיחות בין ישראל לטורקיה, פעל הממשל האמריקני כדי להוריד את היקף ההתקפות המילוליות של הצמרת הטורקית כנגד ישראל, כפי שאכן קרה בתקופה האחרונה.

זאת ועוד, מדווח העיתון כי משרד התיירות בטורקיה ישתתף ביריד התיירות העולמי שייערך בחודש הבא בתל אביב. אף שהיחסים הפוליטיים מתוחים, הטורקים מאוד רוצים להחזיר את התיירים הישראלים לטורקיה, וינסו לגרום להם להעדיף אותה על פני יוון וקפריסין, שיהוו תחליף מוביל בשנים האחרונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת