אחרי החיסול באירן: אובמה "דרש הסברים" מנתניהו

בין נשיא ארה"ב לבין ראש ממשלת ישראל נערכה הערב שיחת טלפון לא-שגרתית, שעסקה בהתנקשות המסתורית באחד ממדעני פרויקט הגרעין של טהרן. בין היתר, ביקש אובמה מנתניהו תשובות לשאלות שעלו מדיווחים שונים שייחסו לישראל את החיסול

יום למחרת ההתנקשות המסתורית במדען גרעין נוסף באירן, נערכה הערב שיחת טלפון לא שגרתית שבה דנו בנושא ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית ברק אובמה.

בלשכתו של נתניהו הגדירו את השיחה "ארוכה וטובה". בבית הלבן מסרו כי שני המנהיגים עסקו, בין היתר, בהתפתחויות האחרונות הנוגעות לאירן - וכן כפי שנאמר שם: "במאמצי הקהילה הבינלאומית לדרוש מאירן לקבל על עצמה את האחריות לכך שהיא אינה עומדת במחויבותיה".

מאחורי הנוסח הדיפלומטי, נראה כי בהמשך לגינויים שנשמעו אתמול מכיוון וושינגטון על חיסול מדעין הגרעין האירני, דרש אובמה הסברים מישראל לנוכח פרסומים שונים והאשמות השלטונות בטהרן שלפיהם הייתה ידה של ירושלים באירוע.

נוסף על כך, נראה כי הנשיא האמריקני ביקש להבהיר לנתניהו את הציפייה של ארצות הברית מישראל בסוגיה האירנית. עניין זה מהווה חוליה נוספת בשרשרת מאמצי ההרגעה של וושינגטון, שמנסה להניא את ירושלים מלפתוח בפעולה צבאית נגד מתקני הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית ודורשת תיאום בכל עניין בנושא זה.

בהקשר זה, נכתב בהודעת הבית הלבן: כי "הנשיא חזר על המחויבות הבלתי מעורערת של ארצות הברית לביטחונה של ישראל. הוא וראש הממשלה (נתניהו) הבטיחו לעמוד בקשר בשבועות הקרובים ולעדכן האחד את השני בהתפתחויות בנושא".

נתניהו ואובמה דנו גם בהתפתחויות בזירה המדינית מול הפלסטינים ובשיחות שמתקיימות בין הצדדים בתקופה האחרונה בעמאן. נוסף על כך, נראה כי העיסוק בנושא בא גם על רקע ביקורו של מלך ירדן עבדאללה בוושינגטון שתוכנן להיערך בשבוע הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת