ראש הממשלה נתניהו רוצה לדבר עם אבו מאזן

הישראלים והפלסטינים סיכמו להיפגש בשבוע הבא בירדן להמשך המגעים לחידוש המשא ומתן המדיני. עו"ד יצחק מולכו העביר מסר לנציג הפלסטיני סעיב עריקאת כי ישראל מעוניינת לעבור ולקיים שיחות בין רה"מ נתניהו לבין יו"ר הרשות אבו מאזן, בין אם בגלוי ובין אם בחשאיות, בכל מקום בו הפלסטינים יבחרו

בתום פגישה שארכה יותר משלוש שעות וכללה גם פגישה ישירה בין ראשי משלחות ישראל והפלסטינים, סוכם לקיים פגישת המשך בשבוע הבא בעמאן בירדן. הנציג הישראלי אמר כי ישראל מעוניינת לעבור בהקדם למשא ומתן בין ראש הממשלה נתניהו לבין אבו מאזן בכל מקום שהפלסטינים ירצו, בגלוי או בחשאי. מהבית הלבן נמסר כי ממשל אובמה אופטימי בנוגע לכך ש"הדיונים הישירים יעזרו לקדם אותנו במתווה שהציע הקוורטט".

שני הצדדים המעורבים דיווחו על פגישה טובה בין עו"ד יצחק מולכו וד"ר סעיב עריקאת שבמהלכה הציגו הצדדים את עמדות הפתיחה במשא ומתן. הפגישה התקיימה בתיווך ירדני, ושר החוץ של ירדן מסר באמצעות חשבון הטוויטר שלו כי הפגישה היתה מעשית ומוצלחת, אך כי אין להעלות את רף הציפיות נוכח הפערים בעמדות של שני הצדדים.

במהלך המפגש הוצג בפני הפלסטינים מסמך המונה 21 עקרונות עליהם ישראל רוצה לשמור במהלך השיחות. בין היתר, ישראל מבהירה את שם את צורכי הביטחון שלה בכל הסדר שיגובש כולל נוכחות ישראלית בבקעת הירדן. במקביל, עריקאת העביר למולכו שני מסמכים, האחד על עמדת הפלסטינים בסוגיית הגבולות והשני על עמדת הפלסטינים על סידורי הביטחון.

שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון האיצה בישראל ובפלסטינים להתקדם במאמצי השלום, בעקבות השיחות בירדן אתמול. אשטון, שהודתה לירדן על שסייעה לקיים את השיחות פנים אל פנים אמרה: "אני קוראת לישראל ולפלסטינים להתקדם בעקבות הפגישה הראשונה המבטיחה ולהמשיך לעבוד על מנת להשיג שלום צודק, קבוע וכולל במזרח התיכון". אשטון הוסיפה ואמרה כי "האיחוד האירופי נותר מחויב לעשות כל שביכולתו לתרום לפתרון הקונפליקט".

"אם המו"מ ייכשל - נגיב בצעד קשה"

עם ראשית השיחות אתמול שיגר יו"ר הרשות אבו מאזן איום לעבר ירושלים ואמר כי במידה שהניסיונות לשוב אל שולחן המשא-ומתן יעלו בתוהו - יינקטו הפלסטינים "אמצעים קשים" נגד ישראל.

במקביל למגעים, העניק אבו מאזן ריאיון לעיתון המצרי "אל-אהראם". הוא קרא לישראל לחדש את המגעים המדיניים באופן מיידי ולהפסיק את הבנייה בהתנחלויות, בטענה שמדובר בצעד לא חוקי לפי הדין הבינלאומי.

כשהתבקש להתנבא על השלבים הבאים בשיחות עם ישראל אמר יו"ר הרשות: "אם נסיים אותן בהצלחה ונגבש הסכמות בנושאים הנוגעים לתהליך השלום, יישום פתרון שתי המדינות והפסקת הבנייה בהתנחלויות - נסכים לפתוח בו ברגע במשא-ומתן".

כשנשאל כיצד ייפעלו הוא ואנשיו במקרה של כישלון בשיחות, השיב אבו מאזן: "יש לנו אמצעים רבים (נגד ישראל) שאנו יכולים לעשות בהם שימוש. לא ניתן לחשוף אותם כעת, אבל הם עלולים להיות קשים וחריפים".

נוסף על כך, ציין יו"ר הרשות כי מטרתו "להגיע לכדי פתרון של הקמת מדינה פלסטינית עצמאית - שבירתה ירושלים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת