החרפה נוספת במשבר בין ישראל לבין טורקיה

בהתאם לחוזה שנחתם לפני כשנתיים, אמורות היו "אלביט" והתעשייה האווירית להעביר לידי כוחות הביטחון של אנקרה מערכות צילום אוויריות. ברגע האחרון לפני המכירה, החליטו בירושלים לבטל את העסקה גם במחיר תביעות כספיות. הסיבה: הקשר המתהדק בין טורקיה לאירן ומדינות עוינות נוספות

למרות הדיווחים בתקופה האחרונה על מתווה שאמור היה להביא לפתרון המשבר בין ישראל לבין טורקיה, מסתמנת הערב דווקא החרפה נוספת ביחסים בין שתי המדינות. משרד הביטחון החליט לעצור מכירה של מערכות צילום אווירי מתוצרת התעשיה האווירית ו"אלביט" לכוחות הביטחון באנקרה.

הסיבה למהלך הוא היחסים שמנהלת טורקיה עם מדינות עוינות לישראל, ובראשן אירן. חוזה המכירה נחתם לפני שנתיים, ולפיו התחייבו התעשיות בישראל לספק מערכות צילום אווירי מתקדמות בתמורה ל-150 מיליון דולרים.  ההחלטה להפר את ההסכמות באה גם במחיר תביעות כספיות מצד אנקרה והפסדים שעלול לספוג הצד הישראלי בשל כך.

אספקת הכלים אמורה הייתה להתחיל בימים אלו. כעת, בוחנים במערכת הביטחון אילו מערכות נשק ניתן יהיה בכל זאת למכור לטורקים, בעקבות התמורות שחלו ביחסים עמן.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "ככלל, משרד הביטחון אינו נוהג לפרט את כלל השיקולים והמידע העומדים בבסיס קבלת ההחלטות בקביעת מדיניות הייצוא הביטחוני. משרד הביטחון מקיים הערכת מצב קבועה עם כל הגופים הרלוונטיים וההחלטות מתקבלות על בסיס מקצועי ובהתאם לשיקולים הביטחוניים והמדיניים".

המתווה לסיום המשבר: ארדואן יגיד שנתניהו התנצל, רה"מ רק "יביע צער"

וושינגטון הציעה מתווה לסיום הסכסוך המדיני בין ישראל וטורקיה, שלפיו יערכו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומקבילו הטורקי רג'פ טאיפ ארגואן שיחת טלפון חשאית ולאחר מכן ייצאו השניים בהצהרות שונות - כל אחד בפני עמו. בעוד שארדואן יאמר כי ישראל התנצלה על הרוגי ספינת המרמרה, יגיד נתניהו כי הביע צער בלבד.

לפי המתווה האמריקני, לכל אחת מהמדינות יוותר מרחב תמרון מספק, לפיו יוכלו להציג את הפיוס בדרכים שונות לעם. לאחר ההכרזות שיתנו ראשי המדינות, יעלו טורקיה וישראל את דרגת היחסים והשגרירים יוחזרו לאנקרה וירושלים בהתאמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת