משבר דיפלומטי חריף עם גרמניה, בריטניה וצרפת

שלוש "מעצמות אירופה", יחד עם פורטוגל, פרסמו אמש הודעת ביקורת קשה על ההתנחלויות ופעולות "תג המחיר", ובמשרד החוץ מתקוממים. הערב מפרסמים בי-ם הודעה חסרת תקדים בו המדינות "אינן רלוונטיות". עדות נוספת לבידודה של ישראל

משבר דילומטי (רויטרס)

עימות דיפלומטי חסר תקדים בין ישראל ל-3 מדינות חשובות באירופה: בריטניה, צרפת וגרמניה. השלוש הביעו אמש ביקורת חריפה על המשך מדיניות ההתנחלויות ו"תג המחיר", והערב מגיעה התגובה החריגה של משרד החוץ בירושלים - ובה נאמר כי "המדינות מאבדות את אמינותן והופכות ללא רלוונטיות".

מדובר בעדות לכך שישראל מבודדת מבחינה מדינית. הדבר החמור כאן הוא שישראל לא ידעה על כך שום דבר - והופתעה מכך בתום דיון שגרתי של מועצת הביטחון. גרמניה, צרפת ובריטניה - יחד עם פורטוגל, הוציאו הודעה חריגה מאוד, מסולפת מאוד ובעייתית מאוד שהתייחסה להתנחלויות ולתג המחיר - ודיברה על ישראל כעל מדינה בה שורר משטר כמו זה של אסד.

משבר מתמשך

הנהלת משרד החוץ התכנסה הבוקר על מנת לדון בהודעה החמורה הזאת, והחליטה להוציא הודעה חסרת תקדים המדברת על "סילוף עובדות היסטוריות": הן בהתייחסות להתנחלויות, הטלת הספק בשלטון החוק בישראל בטיפול בפורעי "תג מחיר" והן בדרישה להציג עמדות בפני הקוורטט. רוסיה הביעה עמדה דומה אף היא - אבל בישראל עדיין לא מתייחסים לעמדה שלה בעניין.

בחודש שעבר דווח בכלי תקשורת בגרמניה על משבר אמון חריף בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, על רקע אישור תכניות בנייה בשכונת גילה. ברקע המשבר דווח כי מתעכבת עסקת מכירת צוללת גרמנית לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת