נשיא ארה"ב ברק אובמה: "נחושים למנוע מאירן נשק גרעיני"

בצל הבחירות הקרבות לנשיאות ארה"ב, הנשיא ברק אובמה נשא נאום אוהד כלפי ישראל בכנס של התנועה הרפורמית בוושינגטון. אובמה הדגיש כי ארה"ב נחושה למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני: "לא הורדנו שום אופציה מהשולחן"

מחויב לביטחון ישראל. ברק אובמה (רויטרס)

הבחירות לנשיאות ארה"ב במרחק פחות משנה וברק אובמה עושה מאמצים כדי למצוא חן בפני הקול היהודי - נשיא ארה"ב נאם אמש בכנס של התנועה הרפורמית בוושינגטון והבטיח לקהל כי מחויבותו לישראל אינה מוטלת בספק.

לאור ירידה של 20% בתמיכה באובמה בקרב היהודים בארה"ב, נאם הנשיא נאום נלהב בזכות מדינת ישראל: "אנחנו עומדים לצידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. המחויבות של אמריקה ושלי לביטחון ישראל בלתי ניתנת לערעור", אמר אובמה לקהל האוהד. "אלה העובדות, אז אל תתנו לאף אחד לספר סיפור אחר".

אובמה התייחס בנאומו לאיום האירני והבהיר כי ארה"ב נחושה למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני. "הממשל שלי עשה יותר מכל ממשל אמריקני אחר להגן על ביטחון ישראל", אמר. "הטלנו על אירן את הסנקציות הקשות ביותר והמקיפות ביותר שהמשטר עמד בפניהם אי פעם. אנחנו מתכוונים להמשיך בלחץ". אובמה הדגיש כי "כל האפשרויות נמצאות על השולחן", ברומזו לאפשרות של תקיפה צבאית באירן.

"אי אפשר לכפות שלום מבחוץ"

בהתייחסו לקיפאון במו"מ בין ישראל לפלסטינים אמר אובמה כי "אי אפשר לכפות על הצדדים שלום מבחוץ". הנשיא הדגיש את החשיבות של חתירה להסכם שתי מדינות לשני עמים. הבית הלבן מעוניין להגביר את התמיכה באובמה בקרב הקהילה היהודית בארה"ב לקראת הבחירות לנשיאות בנובמבר 2012. בבחירות הקודמות זכה אובמה בשמונה מתוך כל עשרה קולות בקרב יהודי ארה"ב. ירידה באחוזי התמיכה הללו עלולים להעמיד בסיכון את יכולתו להיבחר בשנית במדינות מפתח כמו פלורידה ופנסילבניה. בתאם נאומו זכה אובמה לתשואות נלהבות וממושכות מצד הקהל.

בטרם נאומו נפגש הנשיא אובמה עם שר הביטחון אהוד ברק. מלשכת יועץ שר הביטחון נמסר כי במהלך הפגישה, שארכה כחצי שעה, נידונו מכלול הסוגיות האזוריות והאתגרים העומדים על הפרק במזרח התיכון. ברק הודה לנשיא אובמה על חיזוק הקשרים בין המדינות בזמן כהונתו כנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת