הפלסטינים טוענים: אסירים עם דם על הידיים ישוחררו בחלק ב' של עסקת שליט

בשב"ס עדיין לא פרסמו את הרשימה הסופית של 550 האסירים שישוחררו במסגרת חלקה השני של עסקת שליט, אך מספר ארגונים וכלי תקשורת פלסטיניים מפרסמים הערב רשימות שונות של אסירים שישוחררו בעוד 4 ימים. בין האסירים, לטענת הפלסטינים - גם רוצחים ישראלים

גורמים בירושלים הצהירו כי בחלקה השני של עסקת שליט ישוחררו "גנבי מכוניות" בלבד, אבל הפלסטינים טוענים כי ברשימת האסירים שישוחררו בעוד ארבעה ימים נכללים גם אסירים עם דם על הידיים.

מספר ארגונים וכלי תקשורת פלסטיניים פרסמו הערב רשימות שונות של אסירים שצפויים להשתחרר במסגרת חלקה השני של העסקה, שתכלול את שחרורם של 550 האסירים הנותרים מתוך ה-1,000 אותם ישראל הסכימה לשחרר. עם זאת, יש לציין כי כרגע אין כל אישור משב"ס לרשימת השמות - וזה אמור לפרסם את הרשימה הרשמית שאישרה הממשלה בימים הקרובים ואולי עוד הלילה.

בין הרוצחים שישוחררו בעסקה, על פי הרשימות הפלסטיניות: דרוויש דהדאר - פלסטיני שהורשע ברצח שלושה ישראלים בפיגוע שביצע בשנת 2003 ברחוב קינג ג'ורג' בירושלים; טלאל נעסאן, בכיר במשמר הנשיאותי ברשות הפלסטינית שהודה והורשע בנטילת חלק בפיגוע ירי לפני 10 שנים באזור רמאללה; מוהנד כלבונה ישוחרר על פי הדיווחים גם כן, אחרי שהורשע ברצח ישראלי בשנת 2000.

"אין סיבה לשחרר אסירי פת"ח"

בשבוע שעבר פרסם העיתון "ג'רוזלם פוסט" מפיו של גורם מדיני בכיר כי ישראל לא מתכוונת לשחרר במסגרת החלק השני של העסקה אסירים מהפת"ח.

מאז ביצוע חלקו הראשון של העסקה ב-18 באוקטובר, במסגרתו שוחררו 450 אסירים שהוגדרו "כבדים" בתמורה לשובו של החייל גלעד שליט, הופעל מכבש לחצים על ראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה לסייע ליו"ר הרשות אבו מאזן לבסס את שליטתו ולהשיב לו את התמיכה ברחוב הפלסטיני, שנפגעה קשות בעקבות הישג חמאס בעסקה. אך לנתניהו תכניות אחרות בשל סירובו של אבו מאזן לשוב לשולחן המשא ומתן.

"אנחנו נשחרר גנבי מכוניות, לא נעשה שום מחווה לאבו מאזן", צוטט גורם בכיר בממשלה בראיון ל"ג'רוזלם פוסט". לדבריו, רשימת האסירים שישוחררו מתגבשת בימים אלו על ידי משרד המשפטים, ותאושר על ידי לשכת ראש הממשלה. "אבו מאזן מנהל קמפיין דיפלומטי אגרסיבי נגד ישראל ברחבי העולם, ואין כל סיבה בשלב זה להעניק לו פרס באמצעות מחווה כלשהי של רצון טוב", אמר הגורם לעיתון.

בקבלת הפנים לעשרות האסירים ששוחררו במסגרת השלב הראשון של העסקה, אשר נערכה ברמאללה, טען אבו מאזן כי הוא קיבל הבטחה מישראל שעשרות אסירים נוספים של הפת"ח ישוחררו בחלקה השני. בירושלים סירבו להתייחס לדבריו של אבו מאזן, והערב נראה כי תכניותיה של ישראל שונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת