מסתמן פתרון למשבר ישראל-טורקיה

ארצות הברית ממשיכה לנסות לפייס בין ישראל וטורקיה כיד לשמר את האינטרסים שלה באזור. לפי המתווה שמציעים האמריקנים, שפורסם הבוקר ב"מעריב" כל אחד מהצדדים יאמר לעם את מה שהוא רוצה לשמוע, ישראל תעביר כסף לקרן פיצויים, במקום לפצות באופן ישיר את הרוגי המרמרה והיחסים יחזרו לדרג הקודם

סוף לסכסוך? ארכיון (AP, רויטרס)

וושינגטון הציעה מתווה לסיום הסכסוך המדיני בין ישראל וטורקיה. לפי המתווה שמציעים האמריקנים, יערכו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומקבילו הטורקי רג'פ טאיפ ארגואן שיחת טלפון חשאית ולאחר מכן ייצאו השניים בהצהרות שונות - כל אחד בפני עמו. כתב "מעריב" אלי ברדנשטיין מדווח הבוקר כי בעוד ארדואן יאמר כי ישראל התנצלה על הרוגי ספינת המרמרה, יאמר נתניהו כי הביע צער בלבד.

לפי המתווה האמריקני, לכל אחת מהמדינות יוותר מרחב תמרון מספק, לפיו יוכלו להציג את הפיוס בדרכים שונות לעם. לאחר ההכרזות שיתנו ראשי המדינות, יעלו טורקיה וישראל את דרגת היחסים והשגרירים יוחזרו לאנקרה וירושלים בהתאמה.

בעניין תשלום הפיצויים להרוגי המרמרה, הפשרה שמציעים האמריקנים היא שבמקום שישראל תעביר פיצויים ישירות למשפחות, יקימו הטורקים קרן מיוחדת אליה תעביר ישראל כסף - שיועבר למשפחות הרוגי המרמרה. למרות שאף אחת מההצעות במתווה אינה חדשה ולמרות שעדיין לא ידוע אם הצדדים יסכימו לו, האמריקנים יעשו כמיטב יכולתם כדי לקדם אותו, על מנת לשמר את האינטרסים שלה במזרח התיכון.

בשבת: חילופי עלבונות בין ברק לגול

נשיא טורקיה עבדוללה גול ביטל את השתתפותו בסעודת צהרים רשמית שנערכה היום על ידי נשיא אוסטריה אחרי שהבין שגם שר הבטחון הישראלי אהוד ברק מגיע לסעוד. אם היה נדמה שבזמן האחרון, טורקיה מרגיעה את העוינות כלפי ישראל, היום הרושם הזה נמחק עם הצעד הטורקי הנשיאותי , כאשר הפעם הזירה היא וינה - הבירה האוסטרית.

הנשיא האוסטרי היינץ פישר כינס את המנהיגים שהגיעו לפסגה הרביעית למדיניות עולמית בוינה, נשיא טורקיה שהביע אמש ביקורת זועמת נגד האיחוד האירופאי - נעדר, גם מהתמונה המשותפת של המנהיגים, בגלל אותה הסיבה.

בתקשורת הטורקית מציגים דווקא את ברק כזה שהחרים נאום של עבדוללה גול

באנקרה מסבירים שהביטול הגיע למארגנים ברגע האחרון, מפני שרק שעות לפני הסעודה, אנשיו של גול קיבלו את רשימת המוזמנים לידיהם, ברגע שראו את שמו של שר הביטחון, הוא החליט לשנות את התכניות ולצאת לביקור של מהגרים טורקיים באוסטריה.

גם בתקשורת הטורקית מסבירים שהצעד אינו חד צדדי וששר הביטחון הישראלי ברק ופמלייתו בחרו לצאת מאולם הוועידה בוינה, ברגע שהנשיא הטורקי עלה לנאום, התקשורת הטורקית מציגה את הכסא הריק של שר הביטחון בכותרת הידיעה.