רם עמנואל: "הקשר בין ארצות הברית לישראל איתן כמו סלע"

ראש עיריית שיקגו שהיה ראש סגל הבית הלבן רם עמנואל, התייחס לציפיות ממנו לתמוך באופן אוטומטי בישראל וליחסי ישראל-ארצות הברית בעידן אובמה, בריאיון בלעדי לדנה ויס בתכנית מיוחדת של "פגוש את העיתונות" מפורום סבן בוושינגטון."ארה"ב היתה הידידה הטובה ביותר של ישראל בראשות ממשל אובמה", אמר עמנואל בנחרצות

רם עמנואל, ראש העיר שיקגו בהווה ובעבר ראש הסגל הכול יכול של הנשיא אובמה נתפס לא פעם כאחראי למשבר בין המנהיגים. כעת הוא מעניק ריאיון ראשון לתקשורת הישראלית ולדנה ויס בתכנית מיוחדת של "פגוש את העיתונות" שהוקלטה בפורום סבן בוושינגטון.

בהתייחס לציפיות ממנו לתמוך בישראל בעת ששימש כיד ימינו של אובמה, עמנואל הבהיר חד משמעית כי הוא גאה מאוד במורשת היהודית שלו אך הוא מעולם לא חשב לתמוך באופן אוטומטי בישראל. "כמובן כששמך רם עמנואל אתה לא יכול להסתיר את הזהות שלך. הייתי חבר קונגרס לשעבר מטעם צפון העיר שיקגו והייתי ראש הסגל של הנשיא, אבל לא הייתי האיש של ישראל בבית הלבן. לא ככה תפסתי את התפקיד שלי".

כשנשאל ראש הסגל של הבית הלבן לשעבר על יחסיהם של הנשיא אובמה וראש ממשלת ישראל נתניהו אמר עמנואל: "אני מבין שמערכת היחסים בין אובמה לנתניהו התחילה רע, אבל אני חושב שלשניהם יש אחריות בתור מנהיגים נבחרים של שתי מדינות. הקשר בין ארצות הברית לישראל איתן כמו סלע וזאת השקפה אישית שהנשיא הביע בפומבי וגם בשיחות פרטיות".

"ארה"ב בראשות אובמה היא הידידה הטובה ביותר של ישראל"

ראש העיר שיקגו פירט על יחסו של הנשיא אובמה כלפי ישראל. "תשכחו מה אנשים חושבים על טיב היחסים האישיים ביניהם. אם בוחנים את אירועי ועידת דרבן - ארצות הברית פרשה מהוועידה לאות תמיכה בישראל. אם בוחנים את הסיוע הצבאי - הוא מעולם לא היה רב יותר. אם בוחנים את שיתוף הפעולה ואת התיאום באזור שעובר טלטלה - הם מעולם לא היו טובים יותר. אם בוחנים את הקשיים שהיו לממשלת ישראל כתוצאה מהתקריות בים התיכון עם טורקיה - ארצות הברית הייתה בעלת הברית שישראל פנתה אליה ואנחנו עמדנו לצדה ועזרנו לה במצב ההוא", פירט עמנואל והוסיף כי "כך שאם בוחנים קשת רחבה של נושאים מאיראן עד תהליך השלום ועד התמודדות עם השינויים באזור סוגיית הביטחון הלאומי סוגיית בידודה של ישראל בעולם, ארצות הברית הייתה הידידה הטובה ביותר של ישראל בראשות ממשל אובמה".

בנוגע למשא ומתן עם הפלסטינים אמר עמנואל כי "תהליך השלום בהשעיה בעשור האחרון. אני מבין את החרדה של הישראלים, אבל אתם תולים את החרדה באדם הלא נכון". עמנואל שיתף כיצד הוא רואה את מדינת ישראל כיום: "זו מדינה שיש בה חיוניות יוצאת דופן. היא מעולם לא איבדה את הצימאון שלה לחיים ויש בה אנרגיה וחיוניות וחספוס במובן החיובי שיש בו רעננות".

בסיום הריאיון הביע עמנואל את כוונתו להישאר בתפקידו הנוכחי ולא לחזור ולהתמודד בעתיד על תפקיד בבית הלבן. "ראש העיר שיקגו זה התחנה הסופית שלי. אני נשאר ראש עיר, אני אוהב להיות ראש עיר", סיכם עמנואל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת