נתניהו רומז לתקיפה באירן: "יש מחיר כבד לאי החלטה"

מבלי להזכיר ולו פעם אחת את המילה "אירן", נושא הערב ראש הממשלה נאום חד וחריף לגבי אפשרות של תקיפה. הוא מדבר על החלטות קשות שקיבל בן גוריון כשכולם ייעצו לו אחרת, ועל המחיר הכבד של אי קבלת החלטה. "כולנו נמצאים כאן היום כי בן גוריון קיבל את ההחלטה הנכונה בזמן הנכון", אמר נתניהו, והרמז - ברור לגמרי

מול קברו של ראש הממשלה הראשון, שולח היום ראש הממשלה רמז עבה במיוחד לכיוון אירן וקורא לפעול מיידית נגד האיום מטהרן. בנאומו היום בטקס האזכרה הממלכתי לדוד בן גוריון ז"ל, השווה נתניהו את קבלת ההחלטה של ראש הממשלה הראשון להכריז על הקמת מדינת ישראל - להכרעה חשובה שיש צורך לקבל היום.

"בן גוריון לא התעלם מהאזהרות מפני פלישה של צבאות ערב למדינה העברית", אמר נתניהו. "הוא הבין היטב שיש מחיר כבד להחלטה, אבל הוא האמין שיהיה מחיר עוד יותר כבד לאי קבלת ההחלטה. כולנו נמצאים כאן היום כי בן גוריון קיבל את ההחלטה הנכונה בזמן הנכון", הוסיף ראש הממשלה ברמיזה ברורה למדיניות שלו כלפי תכנית הגרעין האירנית.

ההשוואה המרומזת ממשיכה - מי שיקשיב טוב ישמע הדים למאיר דגן ולליאון פאנטה. "מבפנים ומבחוץ, מתוך היישוב ומכל העולם, הופעלו על בן גוריון לחצים אדירים לא לעשות את הצעד הזה. אמרו לו זה לא הזמן, לא עכשיו", הדגיש נתניהו. "בין הלוחצים היו מדינאים חשובים, והיו גם ידידים ונציגים של היישוב העברי ושל הציונות. הם הזהירו את בן גוריון שהכרזה על מדינה תביא לפלישה של צבאות ערב ולמערכה קשה וכבדה".

ועוד רמיזה אחת - על מצב הכוחות בממשלה, על רקע הדיווחים שיש התנגדות של שרים לתקיפה. "בן גוריון התקשה מאד להעביר את ההחלטה במנהלת העם, הממשלה של אותם הימים", דברי ראש הממשלה. "תוצאות ההצבעה היו 6 בעד, 4 נגד. שערו בנפשכם מה היה קורה אם קול אחד היה עובר מצד התומכים לצד המתנגדים, אם בן גוריון לא היה נחוש, אם היה מחמיץ את הרגע, מי יודע מה היה עולה בגורל עמנו ומדינתנו. היום כולם מסכימים שזו החלטה שקולה, נכונה ואחראית".

זו לא עוד במה: הנאום על קבר בן גוריון לפני שמונה שנים הוליד את תכנית ההתנתקות. לא קשה להעריך מה עשוי להוליד התחקיר הבא.

על מצרים: "מקווה שהממשלה החדשה תכיר בשלום עם ישראל" 

בהמשך התייחס נתניהו גם לאתגרים הניצבים בימים אלו בפני ישראל - גם כן בהשוואה להחלטותיו של בן גוריון. "אני רוצה להאמין שתמיד נפעל בשיקול דעת, באומץ לב, ובנחישות, כדי לקבל את ההחלטות הנכונות שיבטיחו את עתידנו וביטחוננו", אמר.

באותו הנאום התייחס נתניהו לראשונה גם לתוצאות הסבב הראשון של הבחירות במצרים. בדבריו הביע תקווה "שכל ממשלה שתקום במצרים תכיר בחשיבות קיום חוזה השלום עם ישראל". הנשיא פרס ציין בנאומו כי דווקא בשל ההתפתחויות, על ישראל להציג את נכונותה למימוש הסכם השלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת