שנה אחרי: היכן החיילים שתועדו מתעללים בפלסטיני?

זמן רב חלף מאז החלה מצ"ח לחקור את הסרטונים שאותרו בטלפונים סלולריים של חיילים. עם האחרונים מיהרו, ככל הנראה, לחתום על הסדר טיעון - והאחראים לאלימות הקשה טרם נמצאו. צפו בתמונות הקשות שאותרו שם

הסרטון הזה וסרטון אחר נמצאו בטלפונים הניידים של חיילי צה"ל, במהלך חקירת המשטרה הצבאית. זה התחיל בהעלבות, והפך מיד למכות. "די", מפציר פלסטיני שעיניו מכוסות בחייל - ובתגובה הולם האחרון בראשו. "למה אתה עושה בעיות לצבא, אה?" - הוא הטיח לעברו.

"אלה היו חברים שלי, לא אני", ניסה הפלסטיני להתגונן - ומצא עצמו מוכה פעם שנייה, כשהחייל שתועד בסרטון אומר לו: "לא, זה אתה. שקרן. אל תגיד לי שזה חבר שלך". חייל נוסף שהיה עמו הלם גם הוא בראשו ואז משך את הסרט שכיסה את עיניו ואמר לו: "תגיד לחבר שלך שזה ממני. הבנת?".

מסכת האיומים נמשכה: "אני אשבור לך את העצמות. אתה לא תוכל ללכת. לא בידיים ולא ברגליים. אני אשבור אותך. אני ארסק אותך", אמר החייל לפלסטיני - והמשיך להכות אותו, בעוד האחרון נאנק מכאבים.

כבר לפני שנה שידרנו סרטון אחר. במצ"ח הבטיחו אז לחקור את מקור הסרטים - וטענו כי לפי המידע שהתקבל, לא היו אחראים להתעללות החיילים שבטלפונים שלהם נמצאו הסרטונים, וכן כי לא הם אלו שתיעדו אותה. לשאלות מתי צולמו הסרטים, ומיהם אותם מבוקשים-פלסטינים שנראים בהם ומי היו החיילים המתעללים, עדיין לא הצליחו לספק תשובות במשטרה הצבאית.

נגד החיילים שבטלפונים שלהם אותרו הסרטונים הוגשו לבסוף כתבי אישום - שייחסו להם עבירות אחרות. נחתמו עמם הסדרי טיעון מקלים שבמסגרתם הם נשלחו לחודשי מאסר ספורים, מה שנראה כמו פעולה מהירה של הפרקליטות הצבאית. שאלות כמו באיזה אופן הגיעו הסרטים לטלפונים שלהם והאם יש בידיהם מידע שיכול לשפוך אור על הפרשה לא זכו לתשובות.

מדובר צה"ל נמסר: "הפרקליטות הצבאית הורתה למשטרה הצבאית לפתוח בחקירה לאור החומר שנתפס. חקירת המשטרה הצבאית העלתה כי הסרטונים לא צולמו על ידי החיילים, כי מקור הסרטונים או המעורבים בצילומים אינו ניתן לאיתור. כן התעורר ספק באשר לאמינות הסרטונים".

עוד מסרו בצה"ל, כי "בצבא רואים בחומרה את הפגיעה בכבודה של האוכלוסייה הפלסטינית, ובכלל זה צילום משפיל של אסירים פלסטינים. צה"ל פועל במישור האכיפתי והחינוכי, כדי להטביע מסר זה בקרב חייליו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת