דגן מזהיר: "מתקפה כוללת לאחר תקיפה באירן"

בריאיון ראשון לתכנית "עובדה" מזהיר ראש המוסד לשעבר מאיר דגן כי אם תתקוף ישראל באירן - היא מסתכנת במתקפת טילים מצד הרפובליקה האסלאמית, יחד עם חמאס וחיזבאללה. ייתכן וגם סוריה תצטרף. "המחירים שייגבו מאיתנו בחיי אדם יהיו גבוהים", אמר. הריאיון המלא: חמישי ב-21:00

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן מזהיר מפני מתקפה כוללת על ישראל - אם וכאשר תתקוף באירן.

בריאיון ראשון לתכנית "עובדה", שישודר במלואו ביום חמישי הקרוב ב-21:00, העריך דגן כי אירן תגיב בחריפות לתקיפה שכזו, יחד עם חיזבאללה וחמאס, במתקפת טילים. ההערכות הן שגם סוריה עלולה להצטרף.

לניסיונות להשתיקו הגיב דגן: "לא שר הביטחון, לא ראש הממשלה ולא שר האוצר, שאת כולם אני מכבד מאוד, ימנעו ממני להביע את דעתי. אנו לא חיים במדינה לא דמוקרטית. בדמוקרטיה גם לאנשים כמוני יש זכות להביע את דעתם".

"זה יכניס את ישראל למלחמה אזורית", התריע. "השאלה גם מה קורה יום אחרי זה ומה המחירים שייגבו מאיתנו כתוצאה ממהלך כזה. רמת ההרס, רמת שיתוק החיים הנורמליים, היכולת לקיים חיים סדירים לאורך זמן, המחירים שייגבו מאיתנו בחיי אדם יהיו יותר גבוהים". הכוונה היא לגבוהים יותר ממספר ההרוגים באירן עליו דיבר שר הביטחון ברק, שאמר בעבר כי "לא 50 אלף, אלא פחות מ-500".  

דיווחים על פיצוץ נוסף בטהרן

אתמול דווח בסוכנות הידיעות האירנית "פארס" על פיצוץ עז שנשמע בעיר איספהאן שבמערב המדינה. על פי הדיווח הראשוני, לא ידועה סיבת הפיצוץ, אך בסמוך לעיר נמצא אחד מהמפעלים הגדולים להמרת אורניום, מפעל המהווה נדבך חשוב בתכנית האירנית להשגת נשק גרעיני. לאחר פרסום הידיעה בכלי התקשורת בישראל הסירה סוכנות פארס את הפרסום ומיד לאחר מכן פרסם סגן מושל מחוז אספהאן הצהרה בה אמר, כי אין לו "שום מידע על פיצוץ עז".

ארגוני הגולים האירנים וכן מקורות במועצה לביטחון לאומי בבית הלבן מסרו כי אין אישור לכך שמתקן ההמרה באיספהאן, אותו מתקן שמייצר גז לצנטריפוגות בנתנז, נפגע. הידיעות עמומות וסותרות. ככל הנראה היה פיצוץ בתוך העיר, אך לא בהכרח בתוך המתקן הגרעיני.  

רק לפני כשבועיים נהרגו 17 בני אדם בפיצוץ מסתורי שאירע במחסן נשק באירן, סמוך לבירה טהרן. התקשורת המקומית דיווחה על 17 הרוגים ועל 15 פצועים, חלקם במצב אנוש. לפי עדי ראייה, ניתן היה לחוש בעצמת הפיצוץ למרחק של 45 קילומטר. סוכנות הידיעות האירנית פארס מסרה הודעה מפי משמרות המהפכה, לפיה הפיצוץ אירע במחסן נשק בבסיס בכפר בידגנח, ממערב לבירה, במהלך העברת תחמושת.

בפיצוץ במחסן הנשק נהרג בין היתר קצין בכיר, חסן טהרני-מוקדם, שדרגתו מקבילה לדרגת תת אלוף. הקצין היה בחוקר באוניברסיטת אימאם חוסיין בבירת אירן, עליה יש מידע כי היא קשורה לפרויקט הגרעין הצבאי. הוא ענד בראש יחידה במשמרות המהפכה שמטרתה פיתוח כלי נשק וטילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת