מחדל אבטחה חמור בכור הגרעיני בדימונה

ביקורות של האבטחה הקרקעית סביב הכור הגרעיני בדימונה העלו תמונה מדאיגה בה המתקן שאמור להיות השמור במדינה מאובטח בצורה לקויה. במשך שנים לא הושקעו תקציבים לשיפור ההגנה הקרקעית סביב המתקן האסטרטגי ורק לפני מספר חודשים אושר תקציב של כ-30 מיליון שקלים לתיקון הליקויים

הכור בדימונה. ארכיון (רויטרס)

מפקירים את הגרעין. הכור הגרעיני בדימונה היה במשך שנים רבות פרוץ ואבטחתו היתה לקויה - כך עולה מתוך ביקורות שבחנו את האבטחה הקרקעית סביב המתקן וגילו ליקויים חמורים. בעקבות הממצאים הוחלט להקצות לטובת הגנתו של הכור הגרעיני כ-30 מיליון שקלים. כך מפרסם הבוקר העיתון "ישראל היום".

האבטחה הקרקעית של הכור בדימונה נמצאת תחת אחריותו של פיקוד העורף כשבמקום מוצבים באופן קבוע לוחמים של אחת החטיבות הסדירות בצה"ל, שתפקידם הוא למנוע כל התקרבות למתקן. כעת מתברר כי במשך שנים רבות לא הושקעו תקציבים לשיפור ההגנה הקרקעית סביבו.

פיקוד העורף העלה את הנושא בפני המטה הכללי ודרש תקציב משמעותי לטובת אבטחתו של המתקן הרגיש, אך נתקל בהתנגדויות מצד גורמים שונים. בשלב מסוים גם הדרג המדיני עורב בנושא. "היית מצפה שהמתקן האסטרטגי ביותר של מדינת ישראל יזכה לאבטחה הטובה ביותר שהמדינה יכולה לספק, אבל המצב היה שהכור היה פחות מוגן אפילו מחלק מהגבולות של מדינת ישראל בביטחון השוטף", העיד גורם ביטחוני, "הפער היה משמעותי, ולקח הרבה מאוד זמן עד שהקצו את התקציבים לטובת האבטחה".

בסופו של דבר אושר תקציב של כ-30 מיליון שקלים לטובת ההגנה הקרקעית של הכור הגרעיני שמושקע ברכישת כלי רכב, מצלמות, אמצעי איסוף ותצפית ועוד.

מדובר צה"ל נמסר ל"ישראל היום": "פיקוד העורף מקיים תרגילים רבים לטובת שיפור המוכנות לחירום. מפאת רגישותו של המתקן, צה"ל לא יפרט את תוכניותיו בנושא אבטחתו מעל דפי העיתון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק