צה"ל בכוננות: "צעדת י-ם" היום בירדן

בישראל עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות בירדן: בשבועות האחרונים דווח על התארגנות של התנועה אסלאמית בקריאה לאזרחי ירדן להפגין באזור הגבול "למען שחרור ירושלים". ההפגנה יצאה לדרך בצהריים בהשתתפות עשרות אלפי בני אדם. מארגני הצעדה: לא נהיה אלימים

בישראל עוקבים הבוקר בדריכות אחר ההיערכות בירדן לצאת ל"צעדת מיליון" לכיוון גדר הגבול. בשבועות האחרונים ארגנה התנועה האסלאמית בממלכה ההאשמית את הצעדה, והבוקר היא יצאה לדרכה בהשתתפות עשרות אלפי בני אדם. בצה"ל ובכוחות הביטחון נערכים בכוננות גבוהה למקרה שהצועדים ינסו להתקרב לגדר הגבול, כפי שאירע בהפגנות "יום הנכבה" ו"יום הנכסה". בנוסף מדווח כי מתוכננת הפגנה מול מתחם שגרירות ישראל בעמאן.

קאטם עיאש, המחזיק בתיק הפלסטיני בתנועת האחים המוסלמים, הצהיר בימים האחרונים כי מטרת הצעדה היא להזכיר את "חלוקת פלסטין" ב-1947, אשר בישרה לטענתו את הנכבה. "אנחנו רוצים להראות לעולם שהעם הירדני מזדהה עם הפלסטינים ודוחה כל ניסיון לייהד את ירושלים", צוטט עיאש בכלי התקשורת הירדניים. עם זאת, הדגיש כי המארגנים מקווים לצעדה שלווה ונטולת אלימות, שלא תתקרב לגבול עצמו.

"תוצאה של 'האביב הערבי'"

דובר תנועת "האחים המוסלמים", ג'מיל אבו בקר, הוסיף כי הצעדה, המהווה חלק מסדרת אירועים שעתידים להתרחש השבוע ברחבי העולם הערבי כאקט של סולידריות עם ירושלים, היא תולדה של האווירה שנוצרה בשל גל מהפכות "האביב הערבי", בין השאר. "שבוע אחר שבוע, אנשים תובעים רפורמות פוליטיות, חירות וקץ לשחיתות", אמר.

הצעדה תהיה האירוע רחב ההיקף הראשון שמתקיים סמוך לגבול בין ירדן לישראל מאז העצרת לציון הנכבה במאי השנה, שבמהלכה נרשמו התנגשויות בין המפגינים לכוחות הביטחון, ששיאן בשימוש בגז מדמיע כנגד מפגינים שביקשו לחצות את הגבול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת