"פריצת תקציב רק במקרה דומה ליום כיפור"

חברי ועדת חוץ וביטחון של הכנסת דנו בתקציב משרד הביטחון. בחודשים האחרונים, קרא יו"ר הוועדה ח"כ שאול מופז לקצץ בתקציב המשרד ולפקח על העברות הכספים למערכת הביטחון. "נושא תקציב הביטחון אכן דורש הסדרה פעם אחת ולתמיד" , דברי שטייניץ

על רקע התקרית האחרונה בין חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת לבין גורמים במשרד הביטחון, חברי הוועדה דנו היום בתקציב משרד הביטחון, בהשתתפות שר האוצר יובל שטייניץ. את הדיון העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

"נושא תקציב הביטחון אכן דורש הסדרה פעם אחת ולתמיד. גם כדי שישראל תהיה מדינה מתוקנת מבחינת התנהלותה הדמוקרטית, וגם לטובתה של מערכת הביטחון עצמה. אני רואה את הבעייתיות בנושא תקציב הביטחון לא מהיום. עמדתי עליה כבר כשהייתי יו"ר ועדת חוץ וביטחון", אמר שר האוצר יובל שטייניץ בפתח הדיון.

שר האוצר התבקש להציג בדיון את תפישתו בדבר תקציב הביטחון לאור הצרכים של מערכת הביטחון למול האתגרים הניצבים בפניה: התמורות בעולם הערבי, פרויקט הגרעין האיראני ועוד. כמו כן התבקש שר האוצר להציג את משנתו בדבר מקומו של תקציב הביטחון בסדר העדיפויות הכולל של מדינת ישראל וכן את תפיסתו בדבר האפשרות לקדם מהלכי התייעלות במערכת הביטחון.

"המזרח התיכון נמצא כרגע בתקופה מאוד סוערת של אי יציבות", הסביר שטייניץ. "אנחנו רואים מצד אחד גידול באי היציבות מסביבנו, מה שגורם לדאגה רבה ויש אולי התגברות של איומים או נפיצות, איומים בגלל אובדן שליטה מסויים במזרח התיכון כולו, ואיומים בלתי קונבנציונאליים וגרעין, ומצד שני מדינות ערב נחלשו כלכלית וצבאית. היכולת שלהן לנהל מירוץ חימוש מואץ מולנו נפגעה מאוד מבחינה כלכלית. יש פה שני צדדים למטבע. מצד אחד פגיעה קשה מאוד ביכולות הצבאיות ויכולת ההתעצמות, מצד שני התגברות איומים", הוסיף.

"תקציבים אחרים ייפגעו"

שטייניץ הבהיר כי הוא מתנגד לשינויים בתקציב המדינה: "פריצת התקציב הכולל - רק במקרה מלחמה נוסח יום כיפור או משבר כלכלי חמור", הדגיש. שר האוצר קרא גם שלא להגדיל את תקציב הביטחון, מחשש להעלאת מיסים, גרימת נזק לכלכלה, הכבדה על האזרחים, ופגיעה בתקציבי החינוך והרווחה. "הגדלה של תקציב הביטחון תבוא על חשבון הגדלת תקציבי החינוך והרווחה. אין אדם רציונאלי שיכול להגיד שאם תהיה הגדלת התקציב זה לא יבוא על חשבון תקציבים אחרים. אנחנו רוצים לשמור על אבטלה נמוכה וצמיחה גבוהה ולא להגדיל את תקציב הביטחון".

בסוף השבוע האחרון, בוטל סיור של חברי הוועדה בדרום, לאחר שמשרד הביטחון הודיע כי הטסתם של חבריה במסוק חיל האוויר מבוטלת משיקולי תקציב. בוועדה החליטו לבטל את הסיור והסבירו כי המהלך מגיע על רקע דרישת יו"ר הוועדה, שר הביטחון לשעבר ח"כ שאול מופז, לפקח על התקציבים המועברים למשרד הביטחון.  בחודשים האחרונים קרא מופז לקצץ בתקציב הביטחון, והקשה על העברת תקציבים למערכת הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת