חייל בפעילות בקור? הימנע מירקות

הצבא צועד על קיבתו גם בימי הגשם והשלג, ובצה"ל החלו להכין את החיילים לפעילות מבצעית בימים הקפואים. בצבא ממליצים להימנע מאכילת ירקות בפעילות: "הם לא יעזרו להתחמם", וקוראים לחיילים לאכול טונה, פסטרמה ופחמימות. הפיזיולוג של צה"ל: "יש לנו הוראות להתנהגות בקור עד רמת הכפתור". האם הטונה תחמם את הלוחמים?

חייל בפעילות בקור? הימנע מירקות (רויטרס)

גנרל חורף התייצב: אחרי ששרדו ימים שלמים במבצעים, פעילויות ותרגילים תחת השמש הקופחת, הגיע זמנם של הלוחמים להתמודד עם החורף, שהשנה מפתיע עם גשמים, סופות, ברד וגם קצת שלג בחרמון. צה"ל חייב להמשיך בפעילות תחת תנאי קור ומכין את חייליו לפעילות המבצעית בחורף. מההנחיות החדשות ללוחמים מתברר שאם אתם במארב, כדאי שתתחילו לאכול טונה ותימנעו דווקא מאכילת ירקות.

מאז שהיינו קטנים, אמרו לנו לאכול כמה שיותר ירקות. הירקות בריאים מאוד ומכילים ויטמינים רבים, וגם בצה"ל מעודדים את החיילים לאכול אותם. אך כעת, לקראת החורף חוקי המשחק קצת משתנים. אנשי הפיזיולוגיה של צה"ל החלו להכין את הלוחמים לפעילות מבצעית בתנאי הקור, בין אם במארב, במצוד או על סטי"ל בלב הים. אחת ההמלצות, שנשמעת אולי קצת מוזרה, היא לא לאכול ירקות. "בירקות אין שום דבר שיכול לחמם את הגוף ולעזור לו בתנאי קור", אומר ראש ענף פיזיולוגיה בצה"ל, סגן-אלוף ד"ר יובל חלד. "לכן אנו ממליצים ללוחמים השונים בפעילות לא לאכול אותם".

וגם: נלחמים בגזרה - צה"ל נפרד מהבורקס

ד"ר חלד מפנה את הלוחמים להרכיב את התפריט בזמן פעילות בעיקר מחלבונים. "אני ממליץ ללוחם בשטח לאכול טונה ופסטרמה כי הם מעלים את קצב ייצור החום בגוף", הסביר. בנוסף, לפני פעילות ולאחריה ממליצים בצה"ל ללוחמים לאכול פחמימות כמו תפוחי אדמה, פתיתים ואורז. בניגוד למה שחושבים חובה לשתות הרבה מים בתנאי קור. "הקור מעכב את תחושת הצמא, הלוחם מאבד הרבה נוזלים וחובה עליו לשתות הרבה מאוד מים על מנת שלא יתייבש", הוסיף.

החודש, בעקבות הגשמים האחרונים, יגיעו רופאים ומומחי פיזיולוגיה ליחידות הלוחמות של צה"ל, ויסבירו למפקדים הזוטרים והבכירים על חשיבות התזונה בחורף, על לבוש מומלץ וייתנו להם טיפים להתנהגות נכונה בתנאי הקור, זאת על מנת שימשיכו לתפקד בפעילות השגרתית הצבאית. "אנו מצליבים איזה סוג ביגוד ומיגון צריך להיות ללוחם בתנאי קור ועד כמה זמן הוא יכול לשהות בטמפרטורות מסוימות", סיפר ד"ר חלד. בעשרות השנים האחרונות אף חייל בצה"ל לא מת כתוצאה מפגיעת קור ובצבא פועלים לשמר את הסטטיסטיקה כדי שהלוחמים יישארו חמים - גם בחורף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת