שר הביטחון מזהיר: "פצצה אירנית תוך פחות משנה"

בעוד העולם כולו עוסק בדוח סבא"א ובתכנית הגרעין האירנית, מעלה אהוד ברק את הטון המאיים וקובע כי אירן קרובה יותר מתמיד לפיתוח פצצה ראשונה. "זה נכון שזה לא ייקח שלוש שנים, סביר יותר להניח ששלושת רבעי שנה", אמר ברק, "לפני שאיש לא יוכל לעשות יותר כלום משום שהאירנים נכנסים באופן הדרגתי ל"אזור החסינות""

אהוד ברק. מעלה את רף האיום

"אירן רחוקה מרחק של פחות משנה מהשלמת פצצה גרעינית ראשונה וחציית הסף הגרעיני" – כך מזהיר הערב שר הביטחון אהוד ברק בריאיון לרשת CNN, שישודר במלואו מחר.

שר הביטחון אמר כי ישראל מרוכזת במשמעות של אירן גרעינית וב"מה שיכול או לא יכול להיעשות בנושא הזה בזמן". "זה נכון שזה לא ייקח שלוש שנים, סביר יותר להניח ששלושת רבעי שנה", לדברי ברק, "לפני שאיש לא יוכל לעשות יותר כלום בנושא משום שהאירנים נכנסים באופן הדרגתי ל"אזור החסינות", באמצעות הרחבת ופיזור המתקנים הגרעיניים שלהם, ויצירת יותר אלמנטים חשאיים".

בתשובה לשאלה ישירה אם ישראל מוכנה לתקוף באירן כדי לעצור את שאיפותיה הגרעיניות, ציין שר הביטחון כי "אני לא חושב שזה נושא לדיון ציבורי". ברק הוסיף כי לאירן גרעינית יהיו השלכות כבדות על המזרח התיכון כולו, משום שהדבר יגרום למדינות אחרות באזור, בהן סעודיה, טורקיה ומצרים, להצטרף למירוץ להשגת נשק גרעיני.

ברק סירב להגיב על הספקולציות לפיהן הפיצוץ שהתרחש בבסיס הטילים בטהרן לפני שבוע, בו נהרגו 17 בני אדם, היה תוצאה של פעולת המוסד. "לא, אני לא יודע שום דבר שיכול לתרום לדיון הזה", השיב שר הביטחון באלגנטיות.

בשבועות האחרונים עורך ברק מסע הסברה בעשרות כלי תקשורת בעולם, במהלכו הוא מזהיר מפני הגרעין האירני. במהלך השבוע הוא אף אמר בראיון לרשת PBS האמריקנית כי אם הוא היה אירני - סביר להניח שגם הוא היה רוצה שמדינתו תשיג נשק גרעיני. "הם נחושים להשיג יכולת גרעינית", אמר ברק למראיין צ'רלי רוז, "אף אחד מסדרת הניסויים שהם ערכו לא יכול להיות מוסבר אחרת מאשר ניסיון להשיג נשק גרעיני. אם זה הולך כמו ברווז ונראה כמו ברווז - זה ברווז".

לדבריו, "הם לא עושים את זה רק בגלל ישראל. הם מסתכלים מסביב ורואים את מרוץ החימוש הגרעיני: להודים יש פרויקט גרעין, וכך גם לפקיסטן, סין, קוריאה הדרומית וגם לרוסיה. סדאם חוסיין ניסה את זה, בשאר אסד ניסה את זה, לישראל לכאורה יש את זה אבל זה לא באמת משנה - אירן גרעינית זה סיפור אחר לגמרי".

שגריר ארה"ב בישראל: "כל האופציות על השולחן"

במקביל, בריאיון שהעניק היום לתכניתנו "פגוש את העיתונות", אמר שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו בשאלת התקיפה נגד מתקני הגרעין באירן כי "כל האופציות מונחות על השולחן". עוד אמר שפירו כי מטרת ארצו היא למנוע מהאירנים לפתח נשק גרעיני וכי הם מתכוונים להחריף את הסנקציות נגדם.

השגריר התייחס למאמצים האמריקנים והישראלים נגד תכנית ההתחמשות האירנית. "המאמץ שלנו מתואם מאוד, המטרה היא למנוע מאירן לפתח נשק גרעיני", לדברי שפירו. "עבדנו עם ישראל ועם מדינות רבות נוספות בקהילה הבינלאומית על מנת לגבש את מכלול הסנקציות החריף ביותר שגובש אי פעם נגד אירן. למכלול הסנקציות הזה הייתה השפעה של ממש, והתלוו אליו סנקציות אחרות מטעם ארצות הברית ומדינות אחרות, והן השפיעו על כלכלת אירן, על מגזר האנרגיה שלה, על תעשיית התעבורה שלה ועל תעשיית הבנקאות שלה".

בנושא דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, אמר שפירו כי ארה"ב תמשיך ותחריף את הסנקציות נגד אירן. "הדוח נחרץ מאוד וממחיש שאירן לא עמדה בעליל במחויבות שנתנה לקהילה הבינלאומית, ויש חששות חמורים אשר לתוכנית הגרעינית שלה ואשר להשלכות הצבאיות האפשריות שלה. זה מניח את הבסיס להטלת סנקציות נוספות ולחצים נוספים, שאנחנו נגבש עם עוד פרטנרים ישראל ומדינות אחרות. עכשיו אנחנו מתמקדים באופציית הסנקציות". בתשובה לשאלה אם ישראל תיידע לארה"ב לקראת תקיפה באירן, אמר השגריר כי "אנחנו עובדים בתיאום מלא עם ישראל באסטרטגיה הזאת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת